Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób.

Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. – Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska, bo granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, np. login czy hasło, i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę – wyjaśnia Mariusz Miszczyk z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.

Często też oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. – W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste – dodaje rzecznik prasowy dąbrowskiej komendy.

Policjanci apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. – Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą dużej kwoty pieniędzy – podkreślają stróże prawa.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. … Czyli płacimy podatki na służby które nie mają informatyków zdolnych zlokalizować i złapać oszustów, czyli są NIEUDOLNE?

  2. Już taki miałem. Sms zaczynający się INFOMESSAGE, potem PP: i treść o dopłacie do przesyłki 0.50
    Link do podrobionej strony banku. Potem blokada banku, bo za dużo błędnych logowań wyskakuje informacja. Paziowi się nie udało na szczęście na to wychodzi. Czyszczenie telefonu do u. fabrycznych, antywirus i jest na razie ok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here