232 – przez tyle dni w ubiegłym roku w Zagłębiu Dąbrowskim poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczał roczną dopuszczalną dla zdrowia normę. Benzo(a)piren to jeden z najgroźniejszych kancerogenów. Substancja, która wywołuje raka płuc i może wpływać na występowanie niektórych nowotworów.

Z danych Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że Zagłębie wciąż ma ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza rakotwórczym benzo(a)piranem.

W ubiegłym roku, jego średnioroczny poziom wyniósł 7,31 nanogramów na metr sześcienny, czyli ponad 700 procent normy. Norma dopuszczalna stężenia tej substancji średnioroczna według Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 1 nanogram na metr sześcienny. Oznacza to, że w ciągu roku, w kolejnych miesiącach i dniach stężenie benzo(a)piranem nie powinno przekraczać 1 nanograma.

– W Zagłębiu Dąbrowskim w styczniu 2017 roku benzo(a)piran osiągał poziom 29,76 nanogramów na metr sześcienny! W ciągu całego roku poziom tej substancji wyższy niż 1 nanogram występował w regionie przez 242 dni. Każdego dnia od stycznia do kwietnia, przez 14 dni w kwietniu, 6 dni we wrześniu i każdego dnia od października do grudnia – informują aktywiści z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

BaP w Zaglębiu 2017 – fot. Zagłębiowski Alarm Smogowy

Ta zbieżność występowania wysokich stężeń benzo(a)piran z sezonem grzewczym w okresie jesienno-zimowym nie jest przypadkowa.
Ponieważ ta rakotwórcza substancja powstaje w wyniku spalania węgla, drewna a często i odpadów w starych kotłach gdzie nie da się kontrolować w sposób optymalny proporcji paliwa do tlenu.

-To, co obserwujemy w powietrzu, wydobywa się z kominów domów w regionie. Żeby realnie pozbyć się tej rakotwórczej substancji z powietrza w czerech głównych zagłębiowskich miastach, należy zlikwidować około 44 tys. kotłów „kopciuchów” na paliwa stałe, a wymieniamy ich rocznie od 500 do 1000. Czyli pozbędziemy się smogu z regionu za 40 do 80 lat – wyliczają aktywiści.

– Takie pozorowane działania zagłębiowskich miast w walce ze smogiem nie przynoszą widocznych rezultatów, względem roku 2016 nastąpił wzrost stężenia BaP o 26 procent (w 2016 r. stężenie wynosiło 5,77 nanogramów na metr sześcienny) – dodają.