DĄBROWA GÓRNICZA

(ok. 116,9 tys. mieszkańców. Budżet 716 mln zł) Przy ul. Tysiąclecia działa stacja pomiarowa WIOŚ. Dodatkowo od stycznia miasto we własnym zakresie uruchomiło innowacyjny system badań jakości powietrza opierający się na 20 detektorach rozlokowanych na terenie miasta.

Dotacje

W mieście obowiązywał w roku 2016 program dopłat dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. O taką dopłatę nie mogli się jednak starać właściciele nowo oddawanych do użytku budynków. Maksymalna dopłata do wymiany pieca niskoemisyjnego w myśl obowiązującej obecnie uchwały to kwota 4 tys. zł.

– Konsultujemy nowy program walki z niską emisją, który zakłada zwiększenie tej kwoty do 8 tys. zł. Liczymy na to, że trafi on na sesję Rady Miejskiej w lutym i spotka się z przychylnością radnych. Dodam, że w 2017 roku miasto jest w stanie na dopłaty przeznaczyć do 1 mln zł – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik UM Dąbrowa Górnicza.

Na terenie miasta do wymiany jest około 11 tys. pieców.

Akcje informacyjne

– Temat niskiej emisji wielokrotnie poruszany był na łamach „Przeglądu Dąbrowskiego”, który kolportowany jest bezpośrednio do skrzynek pocztowych. Informacje te publikowane były również na łamach strony internetowej miasta oraz w mediach społecznościowych. W tym roku planujemy również wspólne działania informacyjne i edukacyjne z Zagłębiowskim Alarmem Smogowym – mówi Matylewicz.

Mandaty i kontrole

Straż miejska w okresie od 1 stycznia 2016 roku do 30 listopada 2016 roku wystawiła 1 mandat za spalanie śmieci.

CZYTAJ DALEJ:

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here