Nowa kociarnia, szczeniakarnia, zaplecze magazynowe i ocieplane boksy. Sosnowieckie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeszło prawdziwą rewolucją, wszystko z myślą o dobru czworonogów.

Zakończył się kolejny etap modernizacji sosnowieckiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, które znajduje się przy ulicy Baczyńskiego w Sosnowcu. W ramach inwestycji wartej blisko 1,3 mln złotych zamieniono stare garaże na nowoczesną kociarnię, szczeniakarnię oraz zaplecze magazynowe. – Zwierzęta przechodzą tu przez kwarantannę i czekają na adopcję – mówi Marcin Jakubczak, kierownik schroniska zarządzanego przez Miejski Zakład Usług Komunalnych.

Schronisko od kilku lat zmienia swoje oblicze. – Od momentu kiedy zostałem prezydentem Sosnowca rozpoczęliśmy modernizację schroniska, które dziś uchodzi za jedno z najnowocześniejszych w regionie. Jeszcze kilka lat temu warunki tutaj panujące były delikatnie mówiąc nie najlepsze. Dziś placówka ta wygląda o niebo lepiej, a to nie koniec zmian, które przeprowadzamy z myślą o zwierzętach – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Co się zmieniło?

Zmiany te widać od razu po wejściu do schroniska. – Zmieniło się wszystko. Budynek został docieplony, zmieniliśmy system ogrzewania z węglowego na gazowe mając na uwadze walkę z niską emisją, zamontowaliśmy nowe okna, drzwi, w środku wnętrza wyłożyliśmy kafelki. Dokonaliśmy rozmieszczenia pomieszczeń w taki sposób, aby zadbać o warunki higieniczne. Osobno znajdują się pomieszczenia dla zwierząt w okresie kwarantanny, miejsca dla szczeniąt i kociąt, mamy także tzw. pokój adopcyjny, w którym zdrowe, gotowe do adopcji zwierzęta czekają na nowych właścicieli – wylicza Marcin Jakubczak.

Dodatkowo, wiosną koty będą miały swój wybieg. Tuż przy jednym z pomieszczeń wybudowano wolierę do której koty będą mogły wyjść przez okno. Wkrótce zostanie ona wyposażona w elementy do wspinania się i zabaw.

Modernizacja budynku to jedno z zadań, które w ostatnim czasie udało się zrealizować w sosnowieckim schronisku. – Wyremontowaliśmy 46 boksów dla zwierząt. Obecnie trwają prace przy 9 kolejnych. W boksach zamontowane zostało centralne ogrzewanie. Zmodernizowaliśmy także system centralnego ogrzewania w budynku socjalnym i w pomieszczeniach szpitalnych dla zwierząt. Zakres prac jest naprawdę szeroki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że modernizacje boksów odbywały się przy wkładzie finansowym Stowarzyszenia Nadzieja na Dom – dodaje kierownik schroniska.

Łącznie, w ciągu ostatnich czterech lat na remonty sosnowieckiego schronisko przeznaczono ponad 3 mln złotych.

Pomóż pomagać

Warto jednak pamiętać, że żadna zmiana nie da psom i kotom tego, co będą miały w nowych domach. – Celem stowarzyszenia jest adopcja zwierząt przebywających w schronisku – mówi Angela Kosiba, wiceprezes Stowarzyszenia Nadzieja na Dom. – Rocznie, do schroniska trafia ok. 900 psów i ok. 600 kotów. Obecnie przebywa u nas 120 psów oraz 40 kotów – dodaje.

Sosnowieckie schronisko można także wesprzeć przynosząc karmę dla psów i kotów, zarówno suchą, jak i mokrą, plastikowe nakrętki, szelki, obroże, smycze oraz materiały na tworzenie i ocieplanie legowisk – prześcieradła, koce, ręczniki itp.

Możliwe jest także wsparcie finansowe. Wystarczy przekazać 1 proc. podczas rozliczania PIT-ów. Aby to zrobić w swoim rocznym rozliczeniu wystarczy podać numer KRS 0000 36 52 74.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here