Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie przystąpienia do tworzącej się metropolii. Kiedy mieszkańcy Zagłębia będą mogli wyrazić swoje zdanie?

Radni Katowic przyjęli w poniedziałek (10 kwietnia) uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami ws. wejścia w skład związku metropolitalnego tworzonego w woj. śląskim. Jako jedni z pierwszych takie uchwały podjęli radni z Sosnowca i Będzina.

Konsultacje w Sosnowcu

W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego takowe konsultacje ruszyły 11 kwietnia i potrwają do 24 kwietnia.

Co trzeba zrobić? Wystarczy wypełnić specjalny formularz konsultacyjny i odpowiedzieć na pytanie:

Czy jest Pani/Pan za wejściem Miasta Sosnowca w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim?

Mieszkańcy Sosnowca swoje zdanie mogą wyrazić na kilka sposobów.

Ankietę można pobrać ze strony konsultacje.sosnowiec.pl lub osobiście w budynku głównym Urzędu Miasta przy al. Zwycięstwa 20 (Biuro Obsługi Interesantów) lub w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Warszawskiej 3/20 (Patelnia).

W tym samych miejscach można złożyć wypełniony już formularz. Dokument można też zeskanować i wysłać go na adres mailowy konsultacje@um.sosnowiec.pl.

Konsultacje w Będzinie

Specjalną uchwałę podjęli także radni z królewskiego miasta. Tam konsultacje z mieszkańcami ruszą w najbliższy czwartek (12 kwietnia).

Będzinianie odpowiedzą na takie samo pytanie, jak w przypadku pozostałych miast. Ankiety będą do pobrania w Urzędzie Miejskim, Ośrodku Kultury, Muzeum Zagłębia, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie. Formularze będzie też można pobrać ze strony konsultacje.bedzin.eu.

Co z pozostałymi miastami Zagłębia?

W Dąbrowie Górniczej i Czeladzi również odbędą się konsultacje. Wcześniej jednak radni podejmą specjalną uchwałę. W przypadku dębowego miasta decyzja ta zapadnie jeszcze dzisiaj (po godz. 10.00). Z kolei w Czeladzi nadzwyczajną sesję zaplanowano na środę (13 kwietnia).

Przeprowadzenie konsultacji społecznych jest obligatoryjnym etapem procesu tworzenia związku metropolitalnego. Wyniki konsultacji powinny być znane do połowy maja.

Przypomnijmy, że Sejm ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego uchwalił 9 marca 2017 roku. Tydzień później ustawa ta przeszła przez Senat, a 4 kwietnia swój podpis pod dokumentem złożył w Katowicach prezydent RP Andrzej Duda.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, związek metropolitalny w naszym województwie powinien powstać 1 lipca 2017 roku, a zacząć działać 1 stycznia 2018 roku.

Czy po ostatnich zawirowaniach w zespole, Zagłębie Sosnowiec awansuje w tym sezonie do ekstraklasy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Tam jest taka klika że nie zależy im na awansie .Chodzi o kasę ,stare wygi pilnują .Jeden mecz wygrają a drugi do d… To tak jak z górnikami żadnych zmian dobrze jest .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here