Sosnowiec to miasto, które porywa i w którym nie da się nudzić – to główne przesłanie najnowszej kampanii promocyjnej miasta pod hasłem #DumnizSosnowca.

Po ubiegłorocznej akcji „Sosnowiec – dzieje się nie od dziś”, w tym roku rusza kolejna kampania #DumnizSosnowca. – Chcemy, aby wszyscy zobaczyli, jak wspaniałe i atrakcyjne jest nasze miasto. Chcemy, aby jego prawdziwy wizerunek został dostrzeżony nie tylko w regionie, ale także poza nim – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pierwszym etapem kampanii jest teledysk do utworu „Usta milczą, serce śpiewa” zrealizowanym przez lokalnych muzyków z Prezesurą na czele. Tekst napisał Marcin „Prezesura” Podsiadło. Produkcją zajęła się Spółdzielnia Socjalna ReAkcja. Za muzykę odpowiada Bogumił Morawski, za nagranie i realizację Adam Wiśniewski. Teledysk powstał w Salty Skills Films.

– Dość długo zastanawiałem się nam tekstem. Chciałem, aby był on przemyślany i by w atrakcyjny sposób promował miasto – mówi Marcin „Prezesura” Podsiadło.

Utwór to połączenie połączenie klasyki ze zmianami, jakie zachodzą w Sosnowcu. Nowe autobusy, nowe drogi, ale przede wszystkim rekreacja, odpoczynek i miejsca, których nie ma nigdzie indziej, a w tle słychać Jana Kiepurę, śpiewającego „Usta milczą, serce śpiewa”. W klipie widzimy m.in. Trójkąt Trzech Cesarzy, Muzę, park Sielecki i Stawiki.

Teledysk można obejrzeć w mediach społecznościowych. Przygotowano także 30-sekundowy spot, który od 1 czerwca emitowany jest na antenie TVN, TVN24, TVN Turbo, HGTV, Comedy Central, MTV Polska i MTV Music. – W sumie, w ciągu 10 dni, będzie to ponad 220 emisji – zaznacza Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Kampania #DumnizSosnowca przeniesie się także na ulice miasta. W czerwcu pojawi się hybrydowe jeden z hybrydowych autobusów PKM Sosnowiec w barwach i z hasłami kampani: #DumnizSosnowca, #SosnowiecPorywa, #WakeZoneStawiki, #RolkiSielec i inne.

– Media społecznościowe to obecnie część naszego życia. Chcemy, aby sosnowiczanie dzielili się zdjęciami, opiniami i wspomnieniami z Sosnowca używając właśnie tych hashtagów – mówi prezydent Chęciński.

Tak wyglądać autobus PKM Sosnowiec biorący udział w kampanii promocyjnej- fot. UM Sosnowiec
Tak wyglądać autobus PKM Sosnowiec biorący udział w kampanii promocyjnej- fot. UM Sosnowiec

Do mieszkańców trafi też w 4 tysiące ulotek, reklam w mediach lokalnych, a także w przestrzeni miejskiej. – Mamy rekreację na najwyższym poziomie. Łączymy siły z prywatnymi przedsiębiorcami, którzy doskonale uzupełniają naszą ofertę. To Dream Jump Żyleta, Poziom 450, Wake Zone Stawiki, a także dziesiątki innych miejsc. To oni postanowili, że ulokują swoje biznesy w Sosnowcu. Mieszkańcy mogą być #DumnizSosnowca – podsumowuje prezydent.

Skomentuj przez Facebook

23 KOMENTARZE

 1. Ten teledysk jest potworny. Coś takiego reklamuje miasto gdzie urodził się Kiepura… Zrobili to jak remonty w Sosnowcu, byle było. Byle powiedzieć „robimy to dla was”, jakość nie ma znaczenia.

 2. Jak dla mnie Stawiki zostały totalnie zniszczone i nie ma czym szpanować. Było ciche spokojne miejsce blisko centrum miasta, a teraz jest kupa żelaztwa z której korzysta garstka młodzieży i to niekoniecznie z Sosnowca.

 3. ” Chcemy, aby wszyscy zobaczyli, jak wspaniałe i atrakcyjne jest nasze miasto…” Gdzie jest to wspaniałe miasto? Sosnowiec? to tam gdzie prezydent skacze do basenu w garniaku?,śpiewa disco z pola, i pozwala na publikacje tego g..nianego „teledysku” i tam gdzie wszystkie jego „inwestycje” to pic na wodę,dziadostwo i wywalanie pieniędzy w błoto?…………………………………………………………..

 4. Prawda jest taka że Sosnowiec był miastem robotniczym/ przemysłowym …a teraz jest… no właśnie czym, bo mam wrażenie że nasi włodarze kręcą się jak gówno w przeręblu w poszukiwaniu nowej tożsamości.

  Słów Prezydenta, cytuję ” Chcemy, aby wszyscy zobaczyli, jak wspaniałe i atrakcyjne jest nasze miasto. Chcemy, aby jego prawdziwy wizerunek został dostrzeżony ” , nie sposób skomentować. Wspaniałe pod jakim względem ? Atrakcyjne dla kogo? ( no chyba jako tania sypialnia dla Katowic). Bynajmniej nie jest to tylko wina obecnego możnowładcy, ale sosnowieckiej klasy politycznej jak najbardziej.

  Smutne to miasto, które pozbywa się swoich dzieci, które pragnęły serce mu dać.

 5. Totalnie nie zgadzam się z komentarzami które krytykują postępy miasta. Sosnowiec oferuje coraz to rusz nowe atrakcje i udogodnienia dla mieszkańców, niestety zawsze znajdzie się ktoś kto będzie niezadowolony bezwzględu na to co zostanie zrobione. Sosnowiec zmienia się i to na lepsze, oby tak dalej! 😁😀

  • Proszę podać jakieś konkrety, konkrety które zostały oddane najlepiej w terminie obiecanym.
   No chyba ze ten śmieszny rower miejski dla centrum…

   • Na pewne wiele rzeczy w mieście powstało lub zmieniło się na lepsze, nie tylko za miejskie pieniądze:
    1. Nowe autobusy miejskie, nowe tramwaje, remont trasy linii numer 15, kolejne remonty torowisk tramwajowych.
    2. Nowy blok operacyjny szpitala miejskiego.
    3. Przygotowanie terenów pod inwestycje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
    4. Rozpoczęcie budowy sieci ścieżek rowerowych.
    5. Przebudowa wydziału farmacji przy Jagiellońskiej.
    6. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w centrum miasta.
    7. Remont miejskiej biblioteki.
    8. Wake Zone na Stawikach.
    9. Modernizacja targowiska na Szklarnianej.
    10. Remont kładki na Naftową.
    11. Nowy żłobek i klub aktywności dla dzieci i młodzieży na ulicy Czołgistów i Białostockiej.
    12. Budowa Centrum Rozrywki na Narutowicza
    13. Remonty przejść podziemnych
    14. Remont zabytkowego pałacu Wilhelma na Środuli, nowa restauracja/hotel.
    15. Rozbudowa schroniska dla bezdomnych zwierząt.
    16. Tor dla rolkarzy w Parku Sieleckim.
    17. Ogrody jordanowskie w Parku Sieleckim, na Kazimierzu i Środuli.
    18. Rewitalizacja dworca kolejowego w Maczkach.
    19. Budowa nowych budynków wielorodzinnych na Traugutta, Baczyńskiego, Bora-Komorowskiego
    20. Wymiana oświetlenia ulic na ledowe.

    • oj z tym 18 punktem to pocisnąłeś… rewitalizacja póki co zakończona fiaskiem… i prawdę mówiąc nikt nie jest w stanie wskazać co dalej z tym stanem surowym zamkniętym zrobić

 6. Klip w miarę fajny, ale piosenka promująca go, a właściwie nurt muzyczny jakim jest hip-hop do dupy :(. Klip+ piosenka oryginalna Jana Kiepury byłaby wystarczająca 😉

 7. Mnie zawsze śmieszy hasło ” budujemy dla Was”. Na robili dziadostwa z ulica 3 Maja, która z dwu i trzy pasmowki zrobiła się jednopasmowa i wielce budujemy dla Was. Powinni konkretnie pisać dla kogo bo na pewno nie dla kierowców.
  Włodarze mogą być „dumni” z siebie, było dobrze, będzie gorzej.

  • Taka anegdotka apropo budujemy dla was. Podczas remontu ulicy Armii Krajowej dumnie stała tablica z sugerowaną datą oddania inwestycji… i co… i jak termin sie zbliżał, a końca robót nie było widać… to tablica nagle znikła ( gratuluję czujności osobie odpowiedzialnej, czyżby jeden rzetelny urzędnik ?! )

 8. A ja uważam, że Sosnowiec ma poważny deficyt tożsamości, wynikający ze zbyt małej ilości czasu, jaka upłynęła od powstania miasta. Jest tyglem napływowości, mieszaniną rozmaitych kultur, czy też ich braku oraz zwyczajów, przywleczonych z różnych stron kraju, w przewadze tych mocno wiejskich zresztą. Ludność o niejednolitym przekroju mentalnościowym, trochę jak drzewostan, pozbawiony korzeni, ale za to z przerostem koron. Jakby brakło czasu na wykształcenie elit.
  I może to właśnie jest „prawdziwy wizerunek”?
  Niestety teraz okazuje się, że miasto było tymczasowym przystankiem. Jak tłumek, który zgromadził się, by wydłubać z ziemi czarne diamenty, a kiedy prosperity się skończyła – zbiorowisko rzednie i rozchodzi się, pozostawiając na miejscu krzykaczy: „Patrzcie, jak tu fajnie!”

 9. Zawsze był czyjś. Ale to wszystko w czasach, kiedy Sosnowca jeszcze nie było.
  I dlatego Śląsk miał czas, by stać się spójnym. Zwyczaje, tradycje, gwara (niemal język) nawet.
  Niczyja w tym wina. Po prostu fakt.
  Natomiast Sosnowiec ciągle cierpi na przewrażliwiony, lokalny patriotyzm, którego broni jak niepodległości, mimo, że nikt nie nastaje. Przykład? Powyżej 😉

  • Od kiedy to Śląsk jest spójny? Ja bym raczej powiedział, że odchodzi do historii. Gwara? Dziś coraz mniej osób nią mówi. Poczytaj hanysów jak narzekają, że przyjeżdżający do nich gorole niszczą ich tożsamość, rozcieńczają „śląskość” i wszystko co złe na Śląsku to gorole, a oni sami są cacy. To jest dopiero kryzys tożsamości i jęczenie pokrzywdzonych. Wchodzę sobie na forum kibiców jednego ze śląskich klubów, gdzie dominują młodzi ludzie i nikt tam nie korzysta z gwary.
   Wracając do Zagłębia, wspominasz że Zagłębiacy są przewrażliwieni na punkcie swojego Zagłębia. Tymczasem to Śląsk chce autonomii, bo oni uważają się za kogoś lepszego od zwykłych Polaków i pokrzywdzeni, bo przecież oni dają Polsce węgiel, czarne złoto, a Warszawa ich okrada. Kto tutaj jest więc przewrażliwiony i ma manię wielkości?
   Moim zdaniem lokalny patriotyzm jest czymś dobrym i jak najbardziej pożądanym, ale ma jakieś granice. Czy Zagłębiacy są przewrażliwieni? Popularne są żarty z Sosnowca, dlaczego one powstają? Ano po to, aby odwrócić uwagę od własnych problemów tych co je wymyślają. Fajnie się pośmiać z kogoś i nie zauważać własnego syfu. Może dzięki tym żartom Zagłębie jest bardziej skonsolidowane od Śląska, bo gdy ktoś wytyka Cię palcami to masz dwie opcje: usiąść i się popłakać, albo wziąć się w garść i udowodnić, że tak wcale nie jest jak mówią.
   Sosnowiec i Zagłębie każdego dnia muszą udowadniać, że to świetne miejsce do życia, a tymczasem na Śląsku znika ich tożsamość. Zostaną zalani przyjezdnymi, żadne Ruchy Autonomii Śląska ich przed tym procesem nie uchronią, a w śląskiej książce kucharskiej będzie coraz więcej potraw które nie przypominają tradycyjnie śląskich.

 10. Jestem słoikiem z Żywiecczyzny ale mieszkam już dłużnej w Sosnowcu niż w miejscu urodzenia. Mieszkałem na Pogoni, w Centrum, na Niwce. Znam miasto jak własną kieszeń i żyje mi się dobrze w tym mieście. Widzę poprawę infrastruktury, wyglądu i parków ale to raczej wynika ze wzrostu zamożności niż jakiegoś przyspieszenia kierowanego przez Prezydenta (ale i tak jest lepszy niż dziadzio poprzedni). Zgadzam się z przedmówcą wyżej, że Sosnowiec się miota szukając tożsamości bo ludzie tu mieszkający pochodzą z całej Polski i ciężko znaleźć sosnowiczan z dziada pradziada :-). Popatrzcie kto gra na dniach Sosnowca (które z racji obecnosci przeważającej części Suwerena i letników z RODOS omijam szerokim łukiem) – co roku inny styl (od disco polo, przez rap aż do diniaków z Perfectu – zero spójności i wizji).

  P.S. Niestety powoduje to że wszystkich przyjaciół i znajomych mam ze Śląska – ale mieszkam na dawnym pograniczu więc wszędzie mam blisko. Nie zamieniłbym Sosnowca na ten potwornie brudny i wiejski Żywiec już nigdy w życiu – Żywcowi udały się tylko dwie rzeczy – piwo i Monika Brodka :-0

  • Nie pomyślałeś, że co roku jest inna muzyka, aby zadowolić wszystkich? Gdyby był jeden rodzaj to by narzekali, że ciągle to samo.

 11. No mnie nie zadowolili jeszcze 😉 Po prostu podoba mi się że w niektórych miastach są cykliczne imprezy w tym samym klimacie i tak np: chciałbym jeździć do Czeladzi na Dni Czeladzi bo zawsze graja punk rocka, Do sosnowca bo zawsze grają heavy metal na Dniach Sosnowica, do Zabrza bo zawsze grają itp itd – a tak naprawdę chciałbym aby Sosnowiec się z czym kojarzył (czyli właśnie miał swoja tożsamość) oprócz Gierka, Madzi-zabójczyni i Czerwonego Zagłębia.

  Rację ma Miłosz powyżej dopytując: ”Chcemy, aby wszyscy zobaczyli, jak wspaniałe i atrakcyjne jest nasze miasto. Chcemy, aby jego prawdziwy wizerunek został dostrzeżony ” , nie sposób skomentować. Wspaniałe pod jakim względem ? Atrakcyjne dla kogo?” – no właśnie tu jest sedno tego wszystkiego 🙂

  Takie Mysłowice miało swoje Myslovitz (sorry ale bez Rojka to już nie to) i miało swój OFF-Festival i tak to spieprzyć aby przeniósł się do Katowic to największa PR-wa wtopa jaką widziałem 🙁
  Sosnowiec na razie nie może niczego zawalić bo nie ma czego i sam Chęciński nie ma wizji jak np sąsiednie Jaworzno…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here