Policja prowadzi protest, w ramach którego rezygnuje – tam gdzie to możliwe – z wypisywania mandatów. Mundurowi walczą o poprawę swojej sytuacji ekonomicznej.

Na kilkanaście dni przed Świętem Policji, mundurowi rozpoczęli akcję protestacyjną. Od 10 lipca policjanci nie będą wystawiać mandatów za drobne przewinienia, a jedynie pouczenia.

– Przyczyną naszego sprzeciwu są względy ekonomiczne i wbrew insynuacjom, jest to protest całkowicie apolityczny. Protest nie jest wymierzony we władze ani w naszych przełożonych. Celem protestu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów – wyjaśnia Komitet Protestacyjny NSZZ Policjantów.

Mundurowi nie doszli wcześniej do porozumienia z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Domagali się wzrostu wynagrodzenia. Chodzi o 650 zł brutto dla każdego policjanta. Chcą również pełnopłatnych zwolnień chorobowych do 30 dni.

Policjanci domagają się także zmian w przepisach emerytalnych. Obecnie, aby zostać policyjnym emerytem trzeba ukończyć 55 lat i mieć za sobą 25 lat służby. Związkowcy chcą likwidacji kryterium wieku. Obowiązywać miałby jedynie wymóg dotyczący lat służby.

– Nie zgadzamy się na trwające od wielu lat, lekceważenie naszego zaangażowania i poświęcenia służbie innym. Domagamy się prawa do godnego życia i zapewnienia przyszłości dla naszych rodzin i najbliższych. Uważamy, że za naszą służbę, należą się nam godziwe warunki jej pełnienia i wynagrodzenia – argumentują policjanci.

Jak podkreślają związkowcy, akcja protestacyjna ma odbywać się w sposób zgodny z prawem. – Chcąc wytrącić z dłoni oręż naszym przeciwnikom, podkreślamy i apelujemy do wszystkich biorących udział w naszej akcji, aby przebiegała ona w sposób zgodny z prawem. Dlatego od najbliższego wtorku, podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystajmy zgodnie z prawem z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosujmy, w możliwie jak najszerszym zakresie środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, pamiętając, iż naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polaków – czytamy w apelu.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here