16 sierpnia ruszają prace remontowe na ulicach św. Wojciecha i Podwale w Jaworznie. To kolejny element tzw. „wizji zero”, do której dąży miasto.

W czwartek, 16 sierpnia, zamknięta zostanie dla ruchu ul. Podwale na odcinku od ul. Św. Wojciecha do ul. 3 Maja. Ponadto w tym czasie wystąpią również utrudnienia w ruchu na odcinku od ul. 11 Listopada do ul. 3 Maja, gdzie będą prowadzone roboty jedną połową jezdni. Z ruchu wyłączona zostanie także komunikacja miejska na tym obszarze. W związku z uzyskaną dotacją z budżetu państwa na przebudowę ulicy Podwale, prace muszą zostać zakończone w tym roku. Wartość dwóch kontraktów (ul. Podwale i ul. Św. Wojciecha) opiewa na kwotę ponad 9,5 mln, Wydział Inwestycji Miejskich zdobył 4 miliony złotych dotacji na przebudowę tych dwóch ważnych ulic.

– Infrastruktura drogowa zużywa się nie tylko technicznie, ale też moralnie. Ruch samochodowy jest zdecydowanie większy niż wtedy, kiedy budowano ul. Podwale i tutejsze przystanki. Dzisiejsze obciążenie ruchu powoduje, że te miejsca przestają być bezpieczne. Dlatego też po bardzo przykrym wypadku śmiertelnym w tym miejscu, droga została przeprojektowana, aby „wizja zero”, czyli zero ofiar i zero wypadków – stała się rzeczywistością – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Ulicą Podwale uczęszczają uczniowie jaworznickich szkół, których jest kilka w tym rejonie. – to m.in. z myślą o dzieciach zostały zaprojektowane nowe rozwiązania – dodaje.

Przebudowa ulicy Podwale w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Przebudowa ulicy Podwale w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Będzie bezpieczniej

Jak zapewniają urzędnicy, po przebudowie ma być bezpieczniej. Zapowiedziane zostały rozwiązania, które mają przysłużyć się poprawie bezpieczeństwa na ulicy Podwale. – Przede wszystkim, jezdnie zaprojektowano tak, by nie można było się na nich nadmiernie rozpędzić. Ulica Podwale stanie się bezpieczniejsza, przybędzie miejsc parkingowych, chodniki będą szersze i równe. Ponadto, pojawią się wyniesione przejścia dla pieszych i wyniesione skrzyżowania znane na przykład z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Część parkingów zostanie przebudowana z parkowania równoległego na prostopadłe. Przystanki zyskają wysokie perony, dzięki którym łatwiej będzie wchodzić się do autobusów, zlikwidowane zostaną zatoki autobusowe, dzięki temu ruch pojazdów będzie wolniejszy i bardziej bezpieczny. Poprawia to jakość komunikacji publicznej i sprawia, że więcej ludzi skłonnych jest podróżować autobusami. Takie działanie uspokaja ruch i sprawia, że rośnie bezpieczeństwo, autobus nie ma też problemu z włączeniem się do ruchu – wyjaśnia Maciej Zaremba, rzecznik prasowy UM w Jaworznie.

Za stosowaniem takich rozwiązań przemawiają statystyki policyjne – w latach 2011-2012, kiedy w Jaworznie zaczynały się pierwsze modernizacje, odnotowywano tam blisko 100 wypadków drogowych rocznie (zdarzeń z poważnymi skutkami dla zdrowia). W latach 2016-2017 takich wypadków było już 30-40 rocznie.

– To pokazuje, jak ważna jest infrastruktura drogowa, jak przyczynia się do bezpieczeństwa na drogach – podkreśla asp. sztab. Michał Nowak z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Przebudowa ulicy Podwale w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Przebudowa ulicy Podwale w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Przebudują św. Wojciecha

Kolejną ulicą do przebudowy, w ramach podpisanego kontraktu jest ul. Św. Wojciecha, która otrzyma szerokość typową dla ulic uspokojonego ruchu, gdzie jeżdżą autobusy, czyli 6 metrów. Dzięki temu po południowej stronie pojawi się chodnik dla pieszych, którego nigdy tam nie było. Przebudowane zostaną skrzyżowania z ul. 3 Maja, dzięki czemu skróci się najdłuższe w mieście przejście dla pieszych.

Zupełnie inaczej będzie wyglądało również skrzyżowanie z ulicą Podwale. – Dziś kierowcy mają problem z odnalezieniem się na jezdni, gdyż z powodu jego rozległości i włączenia ul. Krzywej często trudno zinterpretować zachowanie innych pojazdów, gdy sygnalizują zamiar skrętu. Teraz na właściwą drogę nakierują ich wysepki – wyjaśniają urzędnicy.

Mieszkańcy osiedla Podwale z utrudnieniami muszą się liczyć do 22 grudnia. Za przebudowę odpowiada spółka Eurovia.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here