W czwartek, 22 sierpnia rozpoczną się prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej w Sosnowcu, które do końca roku przekształcone zostanie w rondo.

22 sierpnia skrzyżowanie przy ulicy Ostrogórskiej i Jagiellońskiej zostanie zamknięte dla ruchu. W związku z zapowiadaną przebudową kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Na czas prowadzonych prac wyznaczony zostanie objazd oraz pojawi się komunikacja zastępcza.

Największą zmianą w ramach rozpoczynającej się inwestycji będzie zastąpienie skrzyżowania rondem. Ulica Ostrogórska to główna arteria, którą wybierają kierowcy poruszający się pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami oraz osiedlem Naftowa.

– W godzinach szczytu przejeżdża tędy ponad 1100 samochodów na godzinę. Obecna sygnalizacja świetlna oraz układ drogi sprawiają, że coraz trudniej tędy przejechać. Teraz w miejsce skrzyżowania w kształcie litery „T”, pojawi się rondo z trzema wlotami – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oprócz samego skrzyżowania przebudową objęty zostanie blisko 400-metrowy odcinek ulicy Ostrogórskiej (kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego). Poprawi się również bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerów będą dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy.

Rusza przebudowa skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej - fot. UM Sosnowiec
Rusza przebudowa skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej – fot. UM Sosnowiec

Nie zapomniano również o rowerzystach. Z myślą o nich wybudowany zostanie fragment drogi rowerowej, która połączy Bulwar Czarnej Przemszy z ulicą Jagiellońską. – Z kolei w rejonie ogródków działkowych powstanie kilkadziesiąt miejsc parkingowych, aby działkowcy mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody. Kilka kolejnych miejsc postojowych przybędzie po drugiej stronie ulicy. Nowością będzie również zatoczka do kontroli drogowych, która powstanie na wniosek policji – dodaje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Ponadto, w ramach prac, które mają potrwać do grudnia, przebudowana zostanie sieć urządzeń infrastruktury technicznej kolidującej z planowanym przedsięwzięciem, czyli sieci kanalizacji deszczowej, elektrycznych, teletechnicznych, wodociągowej, gazowej, a także oświetlenia ulicznego.

W czasie trwania przebudowy ruch w rejonie skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej będzie całkowicie wyłączony z użytkowania, a ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem, głownie z wykorzystaniem ulicy Naftowej. – Zamknięcie skrzyżowania nastąpi 22 sierpnia, wcześniej cały teren zostanie odpowiednio oznakowany – mówi Michał Sarańczak, dyrektor oddziału firmy Berger Bau w Chrzanowie, która odpowiedzialna jest za realizację zadania.

Koszt całej inwestycji wyniesie 5,4 ml złotych, z czego miasto na jej wykonanie otrzymało 2,4 mln złotych dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here