Rusza kolejna przebudowa oczyszczalni w Jaworznie. Inwestycja warta 18 mln zł ma być gotowa za dwa lata.

To już pewne. Oczyszczalnia Jeleń Dąb w Jaworznie zostanie przebudowana. Po podpisaniu umowy 6 września nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy głównemu wykonawcy, czyli firmie Instal Warszawa.

– Oczyszczalnia Jeleń Dąb, jest ważnym elementem całego układu kanalizacyjnego Jaworzna. Zlokalizowana jest w dzielnicy Jeleń, pomiędzy drogą Jaworzno – Chełmek a rzeką Przemszą. Pierwsze ścieki dopłynęły do niej ponad 20 lat temu i od tego czasu pracuje nieprzerwanie – mówi Sławomir Gucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

Układ technologiczny oczyszczalni, o charakterze mechaniczno-biologicznym, zajmuje obszar ok. 11,6 ha i może przyjąć 25 000 m3 ścieków na dobę. – Ta liczba pozwala na przyjęcie ścieków z miasta oraz z nowo skanalizowanych dzielnic (Ciężkowic, Góry Piasku, Pieczysk, Długoszyna, Borów, Warpia, Jelenia Łęgu), a także z obecnie realizowanej sieci kanalizacyjnej w Byczynie – wyjaśnia rzecznik spółki.

Oczyszczalnia Jeleń Dąb w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Oczyszczalnia Jeleń Dąb w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Przypomnijmy, że w 2015 roku zmodernizowana, rozbudowana i częściowo uszczelniona została jej część biologiczna. – Teraz przeprowadzony zostanie drugi etap modernizacji obiektu, obejmujący przebudowę i hermetyzację komory wlotowej i hali krat, wymianę pomp i rurociągów podziemnych, przebudowę instalacji do wirowania osadu oraz dostosowanie piaskownika do obecnych potrzeb – wymienia Sławomir Gucel. – Ponadto sprzed oczyszczalni na jej teren przeniesiona zostanie stacja zlewcza, co w ocenie ma zmniejszyć i odizolować niepożądane zjawiska zapachowe pojawiające się przy zrzucie ścieków przez beczkowozy – dodaje.

Wartość inwestycji to ponad 18 mln złotych netto. Planowana kwota uzyskania dofinansowania to 13 mln zł netto. Wykonawca ma realizację zadania ma 24 miesiące.

Przebudowa oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb jest jednym z kontraktów VI fazy unijnego projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here