Zakończyła się coroczna akcja „Rowerowy Maj”. Przez prawie miesiąc uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele podróżowali do szkół rowerami, hulajnogami, na wrotkach rolkach i deskorolkach.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacjami, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, przez co skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom.

Akcja zapoczątkowana została w 2014 roku w Gdańsku. Po sukcesie pierwszej edycji, kolejne miasta w Polsce zaczęły włączać się w to wydarzenie. W tegorocznej edycji wzięło udział 47 miast, z których aż 10 to gminy członkowskie GZM, w tym Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sławków i Wojkowice.

Akcja zainaugurowana została 6 maja. Tysiące przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz najbardziej aktywnych nauczycieli codziennie pokonywało drogę do szkoły rowerem, hulajnogą, na deskorolce, rolkach bądź wrotkach. A na potwierdzenie zbierali naklejki przyznawane za każdy przyjazd i wklejają je do swych książeczek.

I chociaż pogoda nie sprzyjała tego typu aktywnościom, to uczestnicy dali z siebie wszystko. Łącznie przemieszczali się na trasie dom-szkoła ponad 4 mln razy. Jakim zainteresowaniem cieszyła się akcja organizowana w Metropolii? – Całkiem sporym, jeśli weźmiemy pod uwagę, że uczniowie dokonali blisko 200 tysięcy przejazdów, choć pogoda w maju wcale nas nie rozpieszczała – mówi Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii.

W trakcie Rowerowego Maja 9,5 tysiąca uczniów z Metropolii dokonało 198 tysięcy przejazdów do szkół i przedszkoli. W akcji uczestniczyło 76 placówek oświatowych z 10 gmin. Najwięcej aktywnych szkół było w Będzinie – 21. Również w tym mieście odnotowano największą liczbę przejazdów – 68406.

Rywalizacja w akcji odbywała się na trzech poziomach: między uczniami w klasach, między klasami w szkole, a także między szkołami w mieście. Uczestnicy prowadzili dzienniczki, do których przyklejali naklejkę, ilekroć przyjeżdżali do szkoły rowerem lub hulajnogą. Na zakończenie akcji najbardziej aktywni uczniowie otrzymają nagrody.

– Ale to nie nagrody są najważniejsze, lecz fakt, że dzieci i młodzież wykorzystują zdrowy i efektywny model komunikacyjny – zauważa Marcin Dworak. – Co ciekawe, można zauważyć, że gdy kolejne edycje Rowerowego Maja dobiegają końca, uczniowie jeszcze w czerwcu dojeżdżają do szkół na rowerach. To pokazuje, że akcja przynosi efekty – dodaje oficer rowerowy.

Będzin, który ustanowił rekord w metropolii podczas tegorocznej edycji Rowerowego Maja, podsumował akcję w sobotę, 1 czerwca. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali wyróżnienia, a także metropolitalne lampki rowerowe. Wydarzenie było połączone ze świętowaniem Dnia Dziecka.