W przyszłym tygodniu ma być gotowy 100-metrowy odcinek drogi rowerowej, od granicy z Sosnowcem do przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu al. Róż i Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej. Dzięki temu połączą się rowerowe sieci obu miast.

Powoli dobiega końca budowa drugi rowerowej wzdłuż ulic 11 Listopada i Braci Mieroszewskich w Sosnowcu do granicy z Dąbrową Górniczą. Droga ta ma połączyć oba miasta.

Dziś dąbrowska droga rowerowa zaczyna się na al. Róż, od skrzyżowania z ul. Legionów Polskich. – W przyszłym tygodniu zakończą się prace w rejonie wiaduktu, czyli na odcinku między istniejącą drogą a granicą z Sosnowcem. Dzięki temu powstanie łącznik z nową drogą w Zagórzu. Nowy odcinek będzie miał nawierzchnię bitumiczną, spełniającą współczesne standardy techniczne rowerowej infrastruktury – deklarują dąbrowscy urzędnicy.

Ścieżki rowerowe w Dąbrowie Górniczej – fot. Studio DG
Ścieżki rowerowe w Dąbrowie Górniczej – fot. Studio DG

Rowerem po dębowym mieście

W Dąbrowie Górniczej w ostatnim czasie przybyło nowych dróg rowerowych. Nowymi odcinkami można m.in. dotrzeć do huty „Katowice”, Ząbkowic i Tucznawy.

W maju zakończyła się budowa drogi rowerowej, która od dworca w Gołonogu prowadzi przez Ząbkowice do Tucznawy, a drugą odnogą do huty „Katowice”. Nowa trasa dla rowerzystów powstała też na al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia. To ważne elementy miejskiej sieci, po której sprawnie i bezpiecznie można poruszać się jednośladem.

Nowa droga rowerowa w kierunku Ząbkowic biegnie wzdłuż torów ul. Wczasową do ul. Żeglarskiej, ul. św. Antoniego (dawna Gwardii Ludowej), przy parku brzozowym i ul. Armii Krajowej. Skręca w stronę ząbkowickiego dworca, wiedzie tunelem pod torami i z drugiej strony dzielnicy ul. Sikorskiego, Gospodarczą, Szosową, gościńcem Pasieka, do ul. Inwestycyjnej prowadzącej do strefy gospodarczej. Z kolei fragment spod gołonoskiego dworca do huty poprowadzony jest ul. Uklańskiego (dawna Piecucha) i Piłsudskiego. Przy trasach stanęły też ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.

Ścieżki rowerowe w Dąbrowie Górniczej – fot. Studio DG
Ścieżki rowerowe w Dąbrowie Górniczej – fot. Studio DG

Rowerzyści mogą również korzystać z dróg rowerowych, które powstały na al. Zagłębia Dąbrowskiego – na odcinku od nowego ronda na skrzyżowaniu z ul. Graniczną do nowego ronda na skrzyżowaniu z ul. Tysiąclecia. Z kolei na ul. Tysiąclecia nowa droga biegnie od al. Zagłębia Dąbrowskiego do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Tam łączy się z istniejącym od kilku lat odcinkiem, który w jedną stronę prowadzi do skrzyżowania z ul. Uklańskiego i św. Antoniego i dalej nowym fragmentem do huty, a w drugą stronę do skrzyżowania z ul. Leśną i Morcinka.

W zeszłym roku droga rowerowa wykonana została na ul. Kasprzaka, a w Ząbkowicach do użytku oddany został tunel pod torami kolejowymi przy dworcu, z którego korzystają piesi i rowerzyści. To wygodne i bezpieczne połączenie dwóch części dzielnicy.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  1. No z Jaworznem będzie kiepsko…a na pewno nie przez Maczki… Chyba że wymyślą jakiś sposób na przeprawę przez Przemszę. Z drugiej strony, zaraz będzie tam większy ruch ciężarówek po decyzjach Dąbrowy i Sławkowa… także to żadna przyjemność bycia zepchniętym do rowu przez ciężarówkę.

    • Ja jeżdżę do Jaworzna przez Jęzor i Łubowiec. Od centrum handlowego na Jęzorze do parkingu na Łubowcu można wytyczyć ścieżkę bez problemu. Przy lekkiej gimnastyce można zrobić wspólny ciąg pieszo-rowerowy już od Niwki. Odkąd wybudowano obwodnicę Łubowca, ruch na ul Katowickiej jest niewielki i przez to jazda rowerem jest całkiem wygodna. Marzy mi się wykupienie przez miasto terenu po dawnych torach kolei piaskowej na Jęzorze i jednego z mostów na Przemszy na Bismarku (rejon TTC). Dzięki temu mogłaby powstać fajna i wygodna asa w kierunku Mysłowic, ale też bezpieczna trasa piesza między Jęzorem a Słupną i Brzęczkowicami. To bardzo popularny szlak pieszy.

  2. Dziękujemy za ukazanie skali biedy i ubóstwa. Najpierw rozsypujący się dworzec w Ząbkowicach i czytam że miastu nie zależy ab go przejąć i wyremontować pomimo że jest to stacja węzłowa skąd mogłyby jeździć pociągi do Krakowa. A potem jest jeszcze gorzej czyli prawdziwa klimaty rodem z Sycylii bieda i bóstwo na Sikorskiego. Ot to wizytówka waszej nieudolnej władzy,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here