W maju 2018 roku zarejestrowano na terenie województwa śląskiego 22 przypadki zakażenia wirusem HIV. Najwięcej z całej Polski. Jak te statystyki wyglądają w Zagłębiu Dąbrowskim?

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w 2015 roku w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i powiecie będzińskim łącznie wykryto 20 przypadków HIV, z kolei w 2016 roku wykryto 17 zarażeń wirusem, a w ubiegłym roku 22 przypadki. Natomiast do czerwca 2018 roku wykryto 6 zarażeń wirusem. Od 2015 roku do czerwca 2018 roku w Dąbrowie Górniczej wykryto 17 zachorowań na HIV. W tym samym czasie w Sosnowcu takich przypadków było 32, a w powiecie będzińskim 16.

Według statystyk, HIV zdecydowanie częściej wykrywano u mężczyzn niż kobiet. Najczęściej dotyczyło to osób w wieku od 20 do 39 lat. Warto także dodać, że część zakażonych nie jest tego świadoma, dlatego też liczba chorych może być większa.

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że pomimo stałego wzrostu nakładów na walkę z HIV nie udaje się zahamować rozprzestrzeniania się wirusa w naszym kraju. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zakażonych podwoiła się. W opinii NIK największą słabością w zapobieganiu zakażeniom HIV i zwalczaniu AIDS, jest zaniedbywanie profilaktyki, a bez działań profilaktycznych liczba zakażonych i chorych może rosnąć z roku na rok.

Warto wspomnieć, że w Zagłębiu Dąbrowskim działa Fundacja Edukacji Zdrowotnej STIM, która zajmuje się m.in. edukacją seksualną. Fundację tworzą położne. Obecnie jednym z prowadzonych przez nie działań jest projekt „Niewiedza jest ryzykiem”. Dotyczy on profilaktyki zakażenia wirusem HIV a także AIDS.

– W ramach tego programu przeprowadzonych zostanie 50 godzin dydaktycznych. W warsztatach uczestniczy młodzież z klas VII i VIII szkół podstawowych, III klas gimnazjalnych oraz młodzież z ośrodków opiekuńczo – wychowawczych z terenu Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej. Szacujemy, że w projekcie weźmie udział około 800 beneficjentów. Na zajęciach tematyka profilaktyki HIV poruszana jest wieloaspektowo – mówi Aleksandra Gawień-Zych, wiceprezes fundacji.

Jest to druga akcja w zakresie profilaktyki HIV i AIDS prowadzona przez Fundację STIM. W 2016 roku zrealizowano projekt „Ene, due, rabe HIVem się nie zarażę. Profilaktyka zakażenia HIV/AIDS”.

– Pomimo wielu badań naukowych, do dnia dzisiejszego nie wynaleziono szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniom HIV. Zatem profilaktyka i edukacja, pozostają na całym świecie sprawą priorytetową i wymagającą szczególnej uwagi. Potrzebę realizacji programu „Niewiedza jest ryzykiem” motywujemy danymi statystycznymi. W maju 2018 roku zarejestrowano na terenie województwa śląskiego 22 przypadki zakażenia wirusem HIV. Najwięcej z całej Polski. Uważamy, że rzetelna i wolna światopoglądowo wiedza jest bardzo ważnym aspektem profilaktyki – podsumowuje Aleksandra Gawień-Zych.

HIV przenosi się drogami:

Przez kontakty seksualne – udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się.

Przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach.

Podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien też zrobić przyszły ojciec.