Rondo przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, Grabowej i Kierocińskiej w Sosnowcu będzie nosić imię prof. Władysława Bartoszewskiego. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni.

W Sosnowcu powstanie rondo imienia zmarłego w 2015 roku prof. Władysława Bartoszewskiego. Taką decyzję podjęli na ostatniej sesji radni ze stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

To była inicjatywa obywatelska. Pomysł podsunęła jedna z mieszkanek Sosnowca, a pod jej wnioskiem zebrano kilkaset podpisów. Radni przyklasnęli temu pomysłowi i go poparli, choć nie wszyscy.

Za nadaniem rondu na Starym Sosnowcu imienia prof. Władysława Bartoszewskiego zagłosowało 20 radnych, czterech radnych z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwny.

– Cieszę się, że w Sosnowcu będziemy mieć rondo im. Władysława Bartoszewskiego. Byłem kilkukrotnie krytyczny, co do działań profesora jako polityka w latach 90. Zawsze szanowałem jednak jego dorobek. Był dla mnie niezwykłym patriotą i symbolem Polski otwartej na świat. Władysław Bartoszewski całe życie dążył do pojednania. Był przecież filarem dobrych relacji polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. To trzeba docenić i przypominać wszystkim młodym. Warto być przyzwoitym – powiedział nam radny Janusz Kubicki.

Władysław Bartoszewski był polskim historykiem, dziennikarzem, politykiem i dyplomatą. Był więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotny minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji. W latach 2007–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł 24 kwietnia 2015 roku. W lutym przyszłego roku przypadnie 96. rocznica jego urodzin.

W Sosnowcu powstanie rondo im. Władysława Bartoszewskiego, a w Jaworznie rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Lech Kaczyński - fot. Wikipedia
Lech Kaczyński – fot. Wikipedia

Nowo rondo na skrzyżowaniu ulicy św. Wojciecha i oddanej niedawno do użytku Obwodnicy Północnej będzie nosić imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Tak zdecydowali radni, którzy jednogłośnie poparli projekt posła PiS Dariusza Starzyckiego. – To podziękowanie i uhonorowanie ważnych dla historii Polski postaci – prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Jaworznianie pamiętając i doceniając działalność i oddanie Pary Prezydenckiej dla Ojczyzny chcą, by jeden z ważniejszych obiektów w przestrzeni Jaworzna nazwany był ich imieniem – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

– Z ogromną radością przyjąłem informację, że Rada Miejska w Jaworznie jednogłośnie poparła mój wniosek. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę, panu prezydentowi Pawłowi Silbertowi, Miejskiemu Zespołowi Nazewnictwa Obiektów Publicznych i oczywiście radnym. Cieszę się, że Jaworzno dołączyło do grona tych miast, które uczciły tak bardzo zasłużoną dla naszego kraju śp. Parę Prezydencką – powiedział Dariusz Starzycki, poseł na Sejm RP i były wiceprezydent Jaworzna.

Na ostatniej sesji radni z Jaworzna nadali również nazwę innemu rondu, które powstało na skrzyżowaniu Obwodnicy Północnej z ulicą Chełmońskiego. Ma ono nosić nazwę 308. Dywizjonu Myśliwskiego-Krakowskiego. Rondo o takiej nazwie było już na Osiedlu Stałym, ale zostało zlikwidowane.

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

    • Był ważny, ale dla Platformy Obywatelskiej. Według mnie Bartoszewski nie ma żadnych zasług dla Polski! Następne rondo będzie Kaczyńskiego 🙂 o ile PiS wygra w Sosnowcu hehehehe

  1. Bartoszewski zostal bohatersko wypisany z Auschwitz, zaden z niego profesor nigdy takiego tytulu droga naukowa nie uzyskal. A wydawalo by sie ze 3 RP juz zdechla. Na pochybel pozytecznym idiotom.

  2. Autorytet bolszewików i folksdojczy patronem najbardziej
    spapranego ronda w Sosnowcu – trafny wybór! Tylko dzieciaków z pobliskiej szkoły
    żal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here