Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej już wkrótce mogą być patronami jednego z jaworznickich rond.

30 listopada w Jaworznie radni zadecydują, czy jedno z tutejszych rond będzie nosiło imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Wnioskuje o to Dariusz Starzycki, były wiceprezydent miasta, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Imię pary prezydenckiej ma nosić nowe rondo na skrzyżowaniu ulicy św. Wojciecha i oddanej niedawno do użytku Obwodnicy Północnej.

Jaworzniccy urzędnicy podkreślają, że proponowana nazwa to także reakcja na wniosek mieszkańców. Nadanie nowej nazwy zarekomendował już Miejski Zespół Nazewnictwa Obiektów Publicznych.

– To podziękowanie i uhonorowanie ważnych dla historii Polski postaci – prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Jaworznianie pamiętając i doceniając działalność i oddanie Pary Prezydenckiej dla Ojczyzny chcą, by jeden z ważniejszych obiektów w przestrzeni Jaworzna nazwany był ich imieniem – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czy rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Jaworznie to dobry pomysł? Zdania wśród mieszkańców są podzielone.

Jedni są za. – Śp. pamięci Lech Kaczyński i jego małżonka to prawdziwi patrioci i ludzie oddani naszej ojczyźnie. Polegli w Smoleńsku i powinno się ich uczcić. Dobrze, że nasze miasto pamięta o bohaterach i chce ich godnie uczcić – powiedziała nam pani Agata.

Są też głosy sprzeciwu. – A czym się oni zasłużyli dla naszego miasta? To, że poseł Starzycki jest posłem z PiS-u nie daje prawa do tego typu poczynań. Powinniśmy upamiętniać osoby związane z Jaworznem – odpowiada z kolei pan Marcin.

Podczas zaplanowanej na 30 listopada sesji Rady Miejskiej, jaworzniccy rajcy mają nadać również nazwę innemu rondu. Chodzi o te, które powstało na skrzyżowaniu Obwodnicy Północnej z ulicą Chełmońskiego. Ma ono nosić nazwę 308. Dywizjonu Myśliwskiego-Krakowskiego. Rondo o takiej nazwie było już na Osiedlu Stałym, ale zostało zlikwidowane.

– Argumentem przemawiającym za odtworzeniem tej nazwy jest fakt, iż jednym z dowódców 308. Dywizjonu Myśliwskiego był jaworznianin kapitan pilot Karol Pniak – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Głosowanie odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie, która odbędzie się 30 listopada. Początek obrad o godz. 8.00.

Czy zagłębiowskie miasta w odpowiedni sposób walczą ze smogiem?

  • Nie (70%, 284 Votes)
  • Tak (30%, 124 Votes)

Total Voters: 408

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here