Trwają prace remontowe przy przebudowie przejścia podziemnego, w rejonie placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińska) w Sosnowcu.

Sosnowiec kontynuuje prace, w ramach których, w poprzednich latach wyremontowano blisko ponad połowę przejść podziemnych w mieście. Wkrótce, wyremontowane zostaną trzy kolejne przejścia – pod rondem Czesława Uznańskiego przy al. Mireckiego, Starej, Piłsudskiego, przy parku Sieleckim przy3 Maja i Żeromskiego oraz w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” przy ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińskiej, gdzie prace już trwają.

W remontowanym przejściu, które jest jednym z największych w mieście, zostaną zainstalowane trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów.

Ponadto, zmodernizowane przejścia posiadać będą wiele udogodnień, wśród nich oznaczenia w języku Braille’a czy system głośników podpięty do miejskiego monitoringu. Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln zł. Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie.

– Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia. Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w parku Sieleckim – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo ściany przejść podziemnych przy schodach zostaną wykonane ze specjalnego tworzywa HPL, które jest bardzo odporne na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie malowideł i graffiti.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

 1. no i kamery wszędzie 👍
  Lumpy przestaną może chlać i lać na schodach – przy zadaszonych schodach deszcz nie spłukuje syfu…

  • Co z tego że są kamery jak nikt na interwencję nie przyjedzie? Potem wrzucą do sieci że szukają jednego czy drugiego „dzbana” i na tym się skończy.

 2. Czy będzie dach jak we wszystkich wyremontowanych przejściach? Jeśli tak to trzeba pamiętać, że po instalacji dachu schody już nie są obmywane nawet deszczem, więc należy co jakiś czas wyczyścić je maszyną, a nie tak jak przejście przy poczcie, gdzie jes syf, kiła i mogiła, a jak ktoś zerzygał się w listopadzie, to rzygi schną do maja uszczuplane tylko o to co wydziobią ptaki. Wstyd!!! Widziałem kilka razy pracowników MZUM (chyba taki był napis na samochodzie) i ich „sprzątanie” przejścia polegało na wdmuchiwaniu dmuchawą śmieci do kratek odwadniających, czyli niebawem czeka nas przetykanie tych kratek, a rzygi nietknięte przez nikogo prócz ptaszków!!!

  • No dmuchawę dziś widziałem po raz 1 na przystanku przy Dęblińskiej – faktycznie kretyński pomysł rozdmuchiwania śmieci! Jakby to był odkurzacz to OK. Tam żyją szczury i czekają na takie gratisy z góry. Tak samo jak na śmietniki stojące w przejściach – paśniki

 3. a to przy ul Wysokiej to jest już wyremontowane czy jeszcze nie? zadaszenie jest już chyba od czasów Górskiego a pod spodem sufit na łeb spada . z ciekawości pytam.

 4. Ogromne zadaszone pomieszczenie w samym centrum miasta, czy nie można tam zorganizować pod wynajem pomieszczeń dla działalności gospodarczej? Szkoda zostawić to tylko dla obszczymurów.

 5. Szanowny Prezydencie Chęciński i Radni z Zagórza przespacerujcie się przejściem podziemnym pod ul.Miroszewskich w rejonie ul. Kisielewskiego-Kielecka. Daleko do trzeciego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here