Nie milką głosy krytyki po niedawny ataku na obcokrajowców w jednym z sosnowieckich klubów. Mieszkańcy, w ramach gestu solidarności, organizują manifestację „Razem przeciw rasizmowi”.

Kilka dni temu, w jednym z sosnowieckich pubów, grupa wolontariuszy z Hiszpanii, Portugalii i Włoch została zaatakowana i pobita – wszystko wskazuje na to, że był to atak na tle rasowym. – Policja prowadzi dochodzenie a nasi przyjaciele próbują otrząsnąć się koszmaru, jaki ich spotkał – mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Wciąż nie jest znany dokładny przebieg zdarzenia. Sprawę wyjaśnia już sosnowiecka prokuratura oraz policja, która prosi o pomoc świadków zdarzenia.

– Policja przestaje minimalizować szkodliwość ataku po przesłuchaniu poszkodowanych i obdukcjach. Prokuratura rozpoczyna śledztwo z art. 119 Kodeksu Karnego – rasizm i zbrodnie z nienawiści, działa bardzo szybko. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie – wyjaśniają aktywiści.

Lokalna społeczność poruszona zaistniałą sytuacją organizuje w piątek, 21 grudnia manifestację „Razem przeciw rasizmowi”, której celem jest walka z rasizmem, uprzedzeniami i ksenofobią.

– Nie zgadzamy się, by nasi goście nie mogli się tu czuć bezpiecznie! W piątek chcemy wyrazić solidarność z ofiarami i sprzeciw wobec nietolerancji i przemocy – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. – Dołącz do nas! Pokażmy, że Sosnowiec nie jest miastem, którego musimy się wstydzić, a w Polsce nie ma miejsca dla rasizmu – dodają.

Po ostrej krytyce, facebookowy profil klubu w którym doszło do zdarzenia, został usunięty. Właściciel lokalu odcina się od zdarzenia, przekonuje jednak, że jemu również zależy na wyjaśnieniu sprawy.

Skomentuj przez Facebook

25 KOMENTARZE

 1. Weźta sie już uspokujta! Ściekłe macice cy cóś?!
  Po nocy, po pijoku beleco, a tu przeżywka jakby arab zgwałcił naszą!
  A przecież do tego całe szczęście nie doszło :]

 2. To w końcu Murzyni, czy biali? Hiszpania, Portugalia, czy Włochy to przecież kraje europejskie (białe?), więc jak może być atak rasistowski? Może tam był jeden czarny, a reszta biała i już narasta sztuczny szum medialny.

 3. Nikt za darmo w ryj nie dostaje, bardzo dobrze że ciapata hołota zachowująca się na zachodzie na bydło w Polsce jest stawiana do pionu. Przynajmniej będą wiedzieć że u Nas w tramwajach czy autobusach się nie sra na środku tylko grzecznie wypróżnia w toalecie.

 4. Po komentarzach widać, że pier… rasistów w regionie nie brakuje. Jakim tępym ch… trzeba być aby nienawidzić kogoś kogo się nie zna i to z powodu koloru skóry itp.

  • Kurwa tam codziennie ktoś dostaje wpierdol, I nagle jak bambusa pobili to wielka afera. Szkoda że jak oni coś odjebia to w mediach cisza

   • Po pierwsze, urzecie zwrotu „bambus” świadczy o tym, ze jesteś pier… rasistą. Po drugie, nie masz najmniejszego pojęcia co tam się stało. Przeczytanie kilku zdań przerasta Twoje możliwości intelektualne?

    • Policja Cię szuka i prosi o pomoc 😉 skoro wiesz co miało tam miejsce i znasz przebieg wydarzeń…nie bój się, idź złożyć zeznania.

   • Te śmierć, co w polszy odjebuja, że się tak po twojemu wyrażę czego nie mówię w „niemieckich” mediach? Powiedz co w prawdziwych polskich mediach mówią.

 5. Ciekawe czy tak wszystcy aktywiści będą głośno krzyczeć jak okaże się, że prowodyrem całej akcji byli „goście”.
  Działa Policja, działa Prokuratura, będzie działał też Sąd. Trzeba cierpliwie poczekać na wyniki.

 6. Pani Ewelino Dyc – proszę zadbać o to, by rasistowskie, ksenofobiczne wpisy nie straszyły.
  W innym wypadku złożę zawiadomienie do prokuratury.
  Czas – do końca dnia.

  • nie stoję po żadnej z stron ale jak widzę: „tylko moje wpisy mają prawo zostać” to wiedz że to również forma rasizmu… i to jest najsmutniejsze w dzisiejszym świecie.

 7. Mysle ze powiedzenie ze wieksza czesc Polakow jest rasistami nie jest juz tak krzywdzace dla Polakow.
  Na przyklad te komentarze… – Takie glupie i takie autentyczne…
  Czy wystukane z trudem przez sfrustrowanego, niedouczonego, biednego czlowieka, ktory bardzo chce kogos winic za swoj los? Pewnie tak.
  Czuje sie, ze jest na to jednak przyzwolenie. Gdzies tam: na ulicy, w Kosciele, w telewizji, w domu u niektorych znajomych.
  Czy mozna powiedziec ze to wyizolowany przypadek – kiedys owszem, teraz juz nie. To jest trend! Jest tego bardzo duzo w Narodzie. I coraz czesciej dochodzi do rekoczynow.

  Tak ze sorry Polacy, ale WSTYD!

  Ogarnijcie sie prosze:)

 8. Zwróciłem grzecznie uwagę ale redakcja ma to w 4 literach. Po świętach zgłaszam sprawę do prokuratury, łącznie z tym co się dzieje na FB. Wesołych Świąt.

 9. Proponowałbym, aby wszyscy piszący ujawnili swoje nazwiska. Zwłaszcza dotyczy to tych „bohaterów”, którzy ponoć nie boją się prokuratury. Przy okazji niech poczytają trochę o naszej historii, a zwłaszcza o polskiej tolerancji i gościnności, z której kiedyś słynęliśmy w całej Europie. Sprawa jest tym bardziej przykra, że dotyczy osób, które przyjechały do Sosnowca jako wolontariusze pomagać naszym dzieciom.

  • Do Sosnowca większość ludności przyjechała. Czy to na wozach drabiniastych z kielecczyzny, czy wungel fedrować (a nie, przepraszam – węgiel wydobywać!) z całej polszy.
   Na swój sposób imigranci przecież.
   Ale teraz masz ci los – to oni będą decydować, kto jest fajny, a kto nie!
   Ech, cóż. Chłop ze wsi wyjdzie. Wieś z chłopa – nigdy.

 10. Do Winiarskiego a słyszałeś o aferze euroweek Tam też wolontariusze pomagali naszym dzieciom. Te całe fundacje sprowadzające obcych kulturowo ludzi do kraju powinny zostać prześwietlone i niech lepiej tym pan się zainteresuje.

 11. A lewactwo chce nam zamknąć usta pod płaszczykiem politycznej poprawności. Popatrzcie co się stało ze Szwecją. Szwedzi są gośćmi we własnym kraju i to teraz chcą zaprowadzić w Polsce.

  • Szwedzi nie zgodziliby się z Tobą ale to normalne w przypadku wszystkich bredni jakie opowiadają miłośnicy brunatnego odcienia polityki.

 12. Dyskusja rozgrzana do czerwoności, a tu popcornu brak.
  A tak na poważnie, dla mnie nie jest ważne jaki kto ma kolor skóry czy jest takiej czy innej orientacji, czy mówi w takim czy innym języku.
  W tym czy w innym przypadku dostania po „mordzie” liczy się dla mnie by sprawa została wyjaśniona, winni ukarani i tego sobie i wam wszystkim życzę.

  Ubieranie sprawy w wojnę ideologiczną nie skończy się dobrze dla żadnej stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here