Radny Łukasz Litewka napisał list otwarty do prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. W mocnych słowach ocenił powstanie buspasa w mieście. – Podjął pan najgorszą ze swoich decyzji – napisał.

Kierowcy przejeżdżający przez sosnowiecką dzielnicę Zagórze muszą zjeżdżać z prawego pasa. Od 1 lipca wzdłuż ulicy Braci Mieroszewskich i 11 Listopada działa już buspas. Jego wprowadzenie w tym miejscu wywołało spore kontrowersje wśród mieszkańców Sosnowca.

Decyzja władz miasta nie spodobała się też radnemu Lewicy Łukaszowi Litewce, który napisał w tej sprawie do prezydenta otwarty list. – „Bądźmy dumni z Sosnowca” – to Pana hasło. Mam wrażenie, że przekuł Pan je z zwykłego sloganu w coś bardziej namacalnego. Może i żarty o Sosnowcu dalej krążą w sieci, ale już chyba nikogo nie bawią. Czemu? Bo u nas zaczęło być fajnie, przyjemnie – to w dużej mierze zasługa Pana. Jakoś tak wyszło, że czasami się nie dogadywaliśmy, mimo tego jestem pewien, że razem chcemy dobra Sosnowca. I może nie zawsze było nam po drodze, to chciałbym byśmy się na tej drodze wreszcie spotkali – a dokładniej na Braci Mieroszewskich – pisze radny Lewicy Łukasz Litewka.

– To właśnie tutaj kilka tygodni temu podjął Pan najgorszą ze swoich decyzji. Niestety nie jest to problem, który można zatuszować, nowy plac zabaw gdzieś obok nie sprawi, że zapomnimy o tym. To BUSPAS, decyzja która dotknęła ogromnej ilości mieszkańców. Jako Zagórzanin bardzo dobrze znam ten odcinek, zdaje sobie sprawę, że dochodziło tu do wypadków z udziałem pieszych (wysokość Totolotka) – zróbmy tam światła na żądanie! Prosimy o to od kilku lat. Buspas działa raptem dwa dni, a doszło do dwóch kolizji i jedna osoba trafiła do szpitala. Czy można wprost osądzać, że to przez buspas? Nie, ale to chyba jasne, że coś tu jest nie tak. Zrobiliście z Braci Mieroszewskich slalom, gdzie bardzo łatwo o wypadek. Mówicie, że wakacje to dobry czas na test – ja w takim razie pytam co będzie we wrześniu? – czytamy w liście.

Radny zwrócił też uwagę na petycję mieszkańców, pod którą podpisało się już prawie 2200 mieszkańców. – Czy tak ma wyglądać miasto w którym mieszkańcy decydują o jego losach? Czy nie widzicie setki komentarzy, gdzie mieszkańcy jasno wyrażają swoje „NIE” dla tego pomysłu? Czy nie dostrzegacie tego, że zakorkowaliście najważniejszą ulicę w Zagórzu i całym Sosnowcu? – pyta prezydenta Chęcińskiego.

Czasami warto przyznać się do błędu, bo to po prostu ludzkie. „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.” Proszę posłuchać mieszkańców i przeanalizować jeszcze raz kontrowersyjny BUSPAS w Zagórzu, zanim komuś stanie się krzywda. Proszę mi zaufać, że po zmianie decyzji dalej będzie Pan świetnym włodarzem miasta, o ile nie jeszcze lepszym – kończy radny Łukasz Litewka.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Uwaga kierowcy! Od 1 lipca działa nowy buspas w Sosnowcu

Skomentuj przez Facebook

33 KOMENTARZE

 1. A czemu nie piszecie o wypadku tesli z ciężarówką na buspasie, kiedy to kierowca ciężarówki nie zauważył samochodu osobowego?

 2. Jestem pieszym. Też mam prawo korzystać z jezdni, a w tamtych rejonach to prawdziwa rosyjska ruletka. Nie wiadomo na jakiego kierowcę się trafi. Co filmik z polskich dróg to wyprzedzanie na pasach. Niedawno kierowca autobusu musiał przyblokować samochód na innym pasie, bo pozabijał by ludzi przechodzących. Albo kierowca audi, który potrącił dziecko i tego nie zauważył. Jak nie umiecie jeździć to może teraz będziecie musieli bardziej uważać.

  • Jakoś pod USiem postawili światła i się dało a na Zagórzu nie można? będziesz czekać na karetkę a ona utknie w korkach to będziesz przeklinać bus pas!

    • Budowa jest na Mieroszewskich, a co z innymi ulecami z których kierowcy włączają się do ruchu na tą ulice. Jeśli tam będzie zakorkowane to wyjazdy z tych ulic również a tam ambulans buspasem już nie pojedzie. Dalej skrzyżowanie na Orionie, jeśli braci Mieroszewskich się zakorkuje to auta na skrzyżowaniu tym zablokują drogę również autobusom. Korki widywałem tam gdy dostępne były 2 pasy. Strach pomyśleć co będzie z 1 gdy przyjdzie wrzesień

     • Kojarzysz ‚wyborco Dudy’ korytarz bezpieczeństwa? Jest taki obowiązek ‚wyborco Dudy’. ‚Wyborac Dudy’ ma być pejoratywne.

 3. Po sąsiedzku w Dąbrowie nikt nie wpadł na to żeby likwidować pasy ruchu np. na Al. Piłsudskiego (to ta sześciopasmowa, ruchliwa ulica przy targu). Tam po prostu jest sygnalizacja świetlna na pasach. Przecież likwidowanie już wybudowanej części drogi za budowę której zapłacono ciężkie pieniądze, to czysty kretynizm!!!

  • Ulica dwujezdniowa i każda jezdnia ma po tzy pasy (za każdym razem jak ktoś pisze x-pasmowa droga to umiera Panda)….

 4. Przez to co pan wyprawia na sosnowieckich ulicach i to na co pan pozwala robić kolegom w Zagłębiu (podobno zapomnieli przedłużyć z piłkarzem kontrakt do końca sezonu i ostatnie mecze o utrzymanie gramy bez obrońców) Sosnowiec znowu stanie się królestwem memów!!!

  • Do 1 lipca walczyłem o to by nie śmiano sie z tego miasta, a teraz dołączam to reszty, bo to co wyprawia ten człowiek to przechodzi ludzkie pojęcie. Teraz samemu będę opowiadał dowcipy o tym mieście bo tej głupoty to nikt nie zrozumie. W Katowicach zrobiono bus pas testowo 2 tygodnie!!! dwa a nie rok! i okazał się porażką. No, ale będą wybory zagłosuje na byle on nie wygrał nawet na przysłowiowego „Kononowicza”

 5. Bus pas jest po to by zakryć nieudolność w budowie węzła Klimontów oraz drogi technicznej do Euroteminalu! Te inwestycje od przeszło 10 lat leżą! Przez to mamy zwiększony ruch ul. Braci + 11 Listopada + Wojska Polskiego. Gdyby był węzeł i ta droga cały ruch byłby S1. Ale zamiast zrobił coś co jest potrzebne id aje prace, robi się to co jest niepotrzebne i daje prace ziomkom i znajomkom. Stadion dla drużyny w 2 lidze? trzeci poziom rozgrywek? A kto ma go sponsorować skoro bogate firmy wybierają Katowice a nie zakorkowany i ośmieszany w całej Polsce Sosnowiec? Wiecie że ludzie wstydzą się przyznać, że są z Sosnowca lub tam jest siedziba firmy? Brawooo śmiejecie się z Z Dudy jako prezydent Mem a tu mamy Miasto MEM! A co z wysypiskiem i odpadami na terenie Maczki Bór? odpady z całej polski przejeżdżają dziennie kilka metrów koło szkoły SP36! TO że jest niewielki nasyp i trochę drzew to nie widać ale pył i cały syf zalatuje z wiatrem. Zdrowia życzę na Juliuszu!

 6. Buspas na 3Maja praktycznie wyłączył tą najszybsza drogę z ruchu.Teraz większość kierowców jedzie Sienkiewicza i 1 Maja, gdzie dzięki Panu są gigantyczne korki.

 7. na tym odcinku jest inny problem. brak synchronizacji świateł. czy się jedzie 40,50 70 czy 90 nie ma szans żeby przejechać przez dwie sygnalizacje bez czekania na czerwonym. normalnie rzadko tamtędy jeżdżę ale przez ostatnie dwa tygodnie musiałem i co światła to postój, nawet widać to stojąc na czerwonym że na następnych też się będzie stało, bez znaczenia czy o 14 tej czy po 22.
  Bardzo podobną drogę jeżdżę w Niemczech od zjazdu z autostrady do centrum miasta muszę przejechać przez 8 skrzyżowań z sygnalizacją i tam stoję na światłach tylko wtedy kiedy przekroczę 50 km/h jadąc zgodnie z przepisami jadę bez zatrzymywania się. w rezultacie wszyscy jadą zgodnie z przepisami bo im się to po prostu opłaca.
  co do buspasa zaraz zniknie. Chęciński ma całkowity brak odporności na jakąkolwiek krytykę, jeszcze trochę szumu i się wycofa .

  • Ronda, to jedna z tych rzeczy, za które należy pochwalić Prezydenta i podległych mu urzędników. Tylko mogli by to wprowadzać na szerszą skalę

  • Można powiedzieć że ekspert drogowy, jak podawały portale internetowe 24 punkty już ugrał 😉
   Tak poważniej, działa ktoś, źle bo się lansuje, nic nie robi, źle bo nic nie robi. Jak to w Polsce, nie dogodzisz.

  • Nie wiem co chce ugrać napisał prawde. Na sygnalizator miasta nie było stać na stadion już tak? Można było taniej zrobić progi zwalniające. Chęciński u mnie jest przegrany.

 8. Kiedy likwidacja świateł na Mecu? Na PePeRze? Na Klimontów? Tam powinny ronda wszędzie!
  Kiedy likwidacja świateł do sklepiku na Łąkach?

 9. Witam
  Panowie ronda to nie panaceum na korki, zapraszam na Modrzejów szczególnie jak Jehowi wyjeżdżają z Mikołajczyka po modłach , albo Jaworzno wraca do domu po pracy w K-cach, stoi się oj stoi i wkurza na oba ronda przy Orląt Lwowskich, pozdrawiam

 10. Do autora tekstu: chyba do Arkadiusza Chęcińskiego a nie „Radny Łukasz Litewka napisał list otwarty do prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińska.”

  • Jak to Radny Kurewka? Niewarzne jak się pisze, warzne coby nazwisk nieprzekrencać. Jak to radny Lucjusz Kurewka, no jak.

 11. Cześć panowie, mam na imie Karolina 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/kar89

 12. Bzdura!
  Najgorsza decyzja to stadion, który będziemy spłacać dziesięcioleciami i wiecznie do niego dopłacać, buspas, donice, czy przebudowa /idiotyczna/ placu przed dworcem to pikuś: da się to zniwelować…

 13. Inwestycje w Sosnowcu coraz bardziej kojarzą mi się inwestycjami i politykom gospodarczą Rządu na szczeblu krajowym – nic do nich nie trafia, żadne opinie czy ekspertyzy – i uparcie brną dalej z elektrownią atomową, przekopem mierzei, centralnym węzłem komunikacyjnym.
  Podobne chciejstwo za wszelką cenę mamy u nas w mieście.
  Do kompletu mamy jeszcze „genialny” bezsensowny i uparcier lansowany pomysł z „deptakiem ogrókowo-kawiarnianym i tramwajami : na Małachowskiego.
  Może i o to zapytają Panowie Radni, dlaczego tyle kasy ładuje się akurat w tą uliczkę i czy to przypadek że niej mają swe biznesy, miejskie zaprzyjaźnione króliki które wiedzą jak się robi kasę.

 14. Masakryczny pomysł. Sosnowiec to jednak nie Warszawa. Zrobić trzeci pas to wtedy ok.
  Aczkolwiek lepij byłoby gdyby była droga dla rowerów z prawdziwego zdarzenia, a nie wycięta z chodnika i po której i tak chodzą piesi.

 15. Tak się kończy radosne bezmózgowe pijarowe rządzenie, a dodatkiem niech będzie nauka płynąca od kolegi partyjnego ze stolycy z doładowanymi kierowcami i mamy pełny obraz niekompetencji i układów.

 16. Na wysokości cmentarza zielone światła dla jadących na wprost, czerwone dla kręcących w lewo na Klimontów. Cały lewoskręt zajęty i ja jeden, który chce jechać na wprost. Ale się q… rwą nie da. Stoję i patrzę jak świata zmieniają się na czerwone.? Nie wbijam się na buspas pomiędzy wszystkie BMKI które śmiało sobie tamtędy cisną. Arkadiuszu!!! Zmień decyzję, żeby Twoi wyborcy nie zmienili……….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here