Dąbrowscy radni przyjęli projekt zmian w oświacie, związany z reformą wprowadzaną przez obecny rząd. Jednomyślności wśród radnych nie było. 

Od września rozpoczyna się proces wygaszania gimnazjów. To również pierwszy rok, gdy samorząd ma obowiązek zabezpieczyć miejsca w przedszkolach wszystkim chętnym dzieciom. Zmianami związanymi z reformą oświaty, wprowadzaną przez obecny rząd, zajmowali się dąbrowscy radni w czasie środowej sesji Rady Miasta. Projekt uchwały przygotowany przez wydział oświaty nie uzyskał poparcia całej rady. Przeciw głosowali radni PiS.

– Zaproponowane przez wydział oświaty zmiany, dotyczące szkolnictwa w Dąbrowie, w naszej opinii nie są zgodne z wytycznymi ustawy o prawie oświatowym. Dlatego też ten projekt nie zyskał naszego poparcia – komentuje radny Mateusz Stępień.

Innego zdania jest jednak radny Szymon Widera.

– W obecnej sytuacji to najbardziej optymalny wariant. Projekt uwzględnia dobro uczniów i pozwala stworzyć im optymalne warunki edukacji przy wykorzystaniu istniejących budynków oświatowych – mówi radny.

Jaka przyszłość czeka dąbrowskich uczniów?

Korekcie ulegną obwody 2 spośród 23 szkół podstawowych funkcjonujących dzisiaj na terenie Dąbrowy Górniczej oraz w 4 szkołach podstawowych zajęcia dydaktyczne będą prowadzone w dwóch budynkach.

Największa zmiany dotyczą dzielnicy Ząbkowice, gdzie poza włączeniem Gimnazjum nr 9 do Szkoły Podstawowej nr 31 nastąpi konieczność weryfikacji granic obwodów zarówno Szkoły Podstawowej nr 31 jak i Szkoły Podstawowej nr 21.

W dotychczasowym budynku SP31 będą funkcjonowały klasy I-IV i tak jak do tej pory 3 oddziały przedszkolne, a w dotychczasowym budynku Gimnazjum nr 9, poza wygaszanymi klasami gimnazjum, klasy V-VIII.

Ponadto do szkół podstawowych zostaną włączone Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 10.

Do Szkoły Podstawowej nr 8 funkcjonującej dzisiaj w budynku przy ul. Krasińskiego proponuje się włączenie Gimnazjum nr 4 znajdujące się przy ul. Wyspiańskiego. W budynku dotychczasowego gimnazjum, poza klasami gimnazjalnymi uczyliby się uczniowie klas V-VIII, a w dotychczasowym budynku SP8 uczniowie klas I-IV.

Do Szkoły Podstawowej nr 10 zlokalizowanej przy ul. Górników Redenu zostałoby włączone Gimnazjum nr 1 znajdujące się przy ul. Królowej Jadwigi. W budynku gimnazjum funkcjonowałyby klasy gimnazjalne oraz klasy V-VIII lub VI-VIII, natomiast w budynku SP10 klasy I-IV lub I-V.

Do Szkoły Podstawowej nr 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 mieszczącym się przy ul. Ofiar Katynia zostałoby włączone Gimnazjum nr 10 mające siedzibę przy ul. Obrońców Pokoju. W tym jedynym przypadku w budynku gimnazjum będą funkcjonowały tylko klasy gimnazjalne aż do ich wygaszenia, a kształcenie w klasach I-VIII odbywać się będzie w budynku Szkoły Podstawowej nr 17.

W przypadków zespołów szkół, w których funkcjonuje szkoła podstawowa i gimnazjum, 1 września 2017 roku z mocy prawa staną się one ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Dotyczy to Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Konopnickiej (Szkoła Podstawowa nr 16), Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Piłsudskiego (Szkoła Podstawowa nr 13), Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Morcinka (Szkoła Podstawowa nr 29) i Zespołu Szkół nr 7 przy ul. Jaworowej (Szkoła Podstawowa nr 30). Natomiast Szkoła Podstawowa nr 34 działająca w Zespole Szkół nr 4 na Łęknicach stanie się ośmioletnią szkołą podstawową do której zostanie włączone Gimnazjum nr 8. Ze względu na to, że w zespole tym działa również przedszkole od 1 września tego roku będzie on funkcjonował jako Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Warto także dodać, że w Dąbrowie funkcjonują również zespoły szkół składające się z liceum i gimnazjum. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (III Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 6) z mocy ustawy staje się z 1 września 2019 roku czteroletnim liceum ogólnokształcącym. Oznacza to, że klasy gimnazjum będą prowadzone w budynku przy ul. Prusa 3 aż do wygaszenia. W trochę innej sytuacji jest Zespół Szkół Sportowych. Gimnazjum z oddziałami sportowymi będzie funkcjonowało w strukturze zespołu, aż do ukończenia edukacji przez ostatnie roczniki. Od 1 wrześnie 2019, trzyletnie liceum sportowe stanie się czteroletnim liceum sportowym i do Zespołu Szkół Sportowych proponuje się włączenie ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 3 z oddziałami sportowymi.

– Przygotowując projekt sieci szkół zgodnie z wymogami nowego prawa oświatowego, staraliśmy się tak zmodyfikować granice obwodów szkolnych, aby uniknąć prowadzenia zajęć w systemie zmianowym. Jednak po konsultacjach z rodzicami, zdecydowaliśmy się zachować niemal wszystkie dotychczasowe obwody bez zmian – mówi wiceprezydent Iwona Krupa .

Kwestia ta dotyczyła głównie Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Tysiąclecia na osiedlu Kasprzaka. Zgodnie z pierwotną propozycją obwód SP12 zostałby pomniejszony na rzecz Szkoły Podstawowej nr 13 znajdującej się na Osiedlu Manhattan oraz Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Piłsudskiego na Osiedlu Cedlera. Jednak podczas konsultacji, rodzice zdecydowali, że wolą aby ich dzieci uczyły się w budynku Szkoły Podstawowej nr 12 nawet jeśli wiązało się to będzie z prowadzeniem zajęć w systemie w 2 lub nawet 3 zmianowym.

– Za przyjęciem zaproponowanego kształtu sieci szkół opowiedziała się zdecydowana większość radnych. Teraz uchwała dotycząca projektu nowej sieci szkół podstawowych i gimnazjów zostanie niezwłocznie przekazana do kuratora oświaty, który w ciągu 21 dni musi wydać opinie dotyczącą zgodności z prawem zaproponowanych rozwiązań oraz możliwości realizacji obowiązku szkolnego i nauki – informuje dąbrowski magistrat.

Dopiero po uzyskaniu opinii kuratora, Rada Miejska będzie mogła podjąć uchwałę ostatecznie zatwierdzającą nową sieć szkół

Podkreślenia wymaga fakt, że opinia kuratoria jest dla samorządów wiążąca. Jeśli więc nie będzie zawierała żadnych uwag, Rada Miejska będzie mogła przyjąć sieć szkół w zaproponowanym kształcie. Z kolei, jeżeli kurator wniesie uwagi, Radzie Miejskiej będzie musiał być przedstawiony nowy projekt sieci uwzględniający zmiany wskazane w opinii kuratora.

– Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy naprawdę bardzo intensywnie, uwzględniając wszelkie okoliczności i sugestie, zwłaszcza rodziców. Dlatego liczymy, że zaproponowany przez nas i zaakceptowany przez radę projekt dąbrowskiej sieci szkól uzyska pozytywną opinię kuratora oświaty – podsumowuje wiceprezydent Iwona Krupa.

Na podjęcie wiążących uchwał dotyczących sieci szkół wszystkie samorządy mają czas do końca marca 2017 roku.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie pierwsze decyzje związane z krytykowaną przez wielu reformą oświaty podjęto także w Sosnowcu i Czeladzi.

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...