Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni przegłosowali podwyżkę dla prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Będzie on zarabiał o 1675 zł więcej niż dotychczas.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rząd – po aferze z nagrodami – wprowadził rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z rozporządzeniem wynagrodzenie dla samorządowców powinno być obniżone średnio o 20 proc. Zgodnie z nim pensja prezydenta Sosnowca wraz z dodatkami nie powinna przekraczać 10 690 zł.

W czerwcu ubiegłego roku sosnowieccy radni nie zdecydowali się na obniżenie pensji włodarzowi stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Do końca kadencji Arkadiusz Chęciński zarabiał łącznie 12 635 zł miesięcznie. W nowej kadencji obniżki nie udało się już uniknąć. Przez kilka miesięcy prezydent Sosnowca otrzymywał wspomniane już 10 690 zł (5000 zł – wynagrodzenie zasadnicze, 2100 zł – dodatek funkcyjny, 2840 zł – dodatek specjalny i 750 zł – dodatek za staż pracy).

Na styczniowej sesji radni ponownie debatowali nad wynagrodzeniem prezydenta i wrócili do poprzedniego stanu. Sosnowieccy rajcy uznali, że rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów jest niezgodne z konstytucją.

– W opinii Rady Miejskiej w Sosnowcu rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych jest niezgodne z ustawą o pracownikach samorządowych. Rozporządzenia są bowiem aktami wykonawczymi w stosunku do ustaw, które dla swej ważności muszą zostać oparte na konkretnej normie ustawowej, a swoim zakresem przedmiotowym mogą regulować wyłącznie aspekty bezpośrednio wskazane w ustawie. Istotnym przy tym jest, że normy rozporządzenia nie mogą być sprzeczne z przepisami ustaw oraz nie mogą odmiennie normować materii uregulowanej przez ustawę – czytamy w uzasadnieniu. Stanowisko to podziela także Związek Miast Polskich.

Ostatecznie radni przegłosowali podwyżkę dla prezydenta. Za było 18 radnych, a przeciw czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, wynagrodzenie Arkadiusza Chęcińskiego będzie wyższe o 1675 zł. Wynagrodzenie prezydenta wyniesie 12 365 zł (6200 zł – wynagrodzenie zasadnicze, 2100 zł – dodatek funkcyjny, 3135 zł – dodatek specjalny i 930 zł – dodatek za staż pracy).

Teraz uchwałą zajmie się wydział nadzoru prawnego wojewody. Jeśli uzna, że uchwała jest niezgodna z prawem, może ją zakwestionować i unieważnić.

Skomentuj przez Facebook

18 KOMENTARZE

 1. Żałosne widowisko z tym głosowaniem przecież wiedział na jakie pieniądze się godzi a dodatkowo rada nadzorcza w wodociągach dąbrowskiego.

 2. Wsio OK 👀
  ale może by tak przy okazji jakiś porządek na Patelni?
  Cyrkowa i targowa buda na Górnej Patelni 🙁
  Te dwie kamienice ze szmatami na elewacjach 🙁
  Dolna Patelnia – nawierzchnia po zimie się rozsypie :/

  • Co to ma wspólnego z artykułem?
   Takich rzeczy do zmiany w ścisłym centrum to jest dużo.
   Całą choćby Warszawska, wyjeżdżają autami i pakują gdzie się da, chodniki, zielence (oczywiście trawy nie ma bo rozjezdzona). Za darmo parkowanie to można wszystko, w szczególności autka z rejestracją SK. My u hanysow płacimy a oni robią co chcą. Niech SM się przejdzie po centrum to budżet podreperuje.

   • z doświadczenia wiem, że te SK w centrum i na Warszawskiej to w połowie auta leasingowe firm z Sosnowca albo mających oddziały w Sosnowcu.

   • Straż Miejska jest w rozkładzie tam nie ma kto pracować bo ogromna ilość strażników odeszła, przychodzą co najwyżej młode dziewczyny bez doświadczenia. Całość jest wynikiem działania nowego komendanta i reform przez niego wprowadzanych. Podobnie było gdy pracował w Policji tyle że tam powiedziano stanowczo nie takim praktykom i pożegnano go.

 3. Taaaa jeszcze wiecej. i kolejne remonty aby wiecej kredycik beda sosnowiczanie splacac 20 lat, a on lapoweczke do kieszeni za kazdy remoncik, nowe drozki ronda ahhajaja a lby mysla ze cos sie dzieje miasto pieknieje aahahaha

 4. Podwyżka w wysokości minimalnej płacy krajowej (netto) za którą cały miesiąc pracuje w pełnym wymiarze godzin ok 1,5 mln naszego społeczeństwa. Nic tylko zacytować „klasyka”😀 ze szczytu władzy:
  https://m.youtube.com/watch?v=DySaGH0mn2w
  Narodzie obudź się.
  To my ich zatrudniamy nie oni nas, więc wymagajmy jak każdy pracodawca i płaćmy im za wykonaną pracę a nie aspiracje i obiecanki lepszego bytu dla pospólstwa i plebsu.
  Aby nam żyło się dobrze, polityk powinien otrzymywać maksymalnie trzy wartości płacy minimalnej.

 5. 12k na miesiąc? Takie zarobki w porównaniu do funkcji i odpowiedzialności to ŻENADA. Jeszcze jest to pewnie to kwota brutto.

 6. jaka odpowiedzialność? podaj przykład prezydenta, który poniósł odpowiedzialność za np. nietrafione inwestycje itp. tu jest wolna amerykanka, co najwyżej wyborcy mu podziękują

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here