Od niedzieli, 11 czerwca część pociągów Kolei Śląskich zatrzymuje się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. Dzięki temu mieszkańcy regionu zyskali możliwość dotarcia drogą kolejową do popularnego dąbrowskiego jeziora.

PKP Polskie Linie Kolejowe, w związku z zainteresowaniem przewoźnika – Kolei Śląskich, uruchomieniem na okres wakacyjny, podjęły działania, mające na celu przystosowanie nie użytkowanych peronów tego przystanku do obsługi podróżnych.

Przystanek osobowy Dąbrowa Górnicza Pogoria znajduje się na trasie Katowice – Zawiercie na odcinku Dąbrowa Górnicza Gołonóg – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

Łącznie w pobliżu jeziora zatrzyma się ponad 20 pociągów Kolei Śląskich. Bez przesiadek będą mogli przyjechać tutaj zarówno pasażerowie z kierunku gliwickiego, jak i z północnej części linii S1.

Aby postój na Pogorii był możliwy, niezbędne były prace modernizacyjne w obrębie peronów. Z tego względu Koleje Śląskie zawczasu zwróciły się do PKP Polskich Linii Kolejowych z wnioskiem o przywrócenie możliwości korzystania z peronów.

Prace modernizacyjne objęły m.in. budowę przejścia do peronu nr 2, nowe pochylnie z przejścia do peronów, dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz pochylnia dla pieszych, prowadząca z drogi publicznej do przejścia.

Przystanek Dąbrowa Górnicza Pogoria został wyposażony w system zapowiedzi megafonowych oraz małą architekturę (ławki, kosze oraz gabloty informacyjne na rozkłady jazdy) oraz nowe oznaczenia.

– Mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z ciepłym przyjęciem ze strony podróżnych – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Godziny zatrzymywania się poszczególnych pociągów na Pogorii można sprawdzić w Liniowym Rozkładzie Jazdy dla relacji S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice).

Uwaga praktyczna dla podróżnych!
Ze względu na długość krawędzi peronowej podróżni podczas wysiadania na tym przystanku powinni kierować się na przód pociągu.