Sosnowiecki magistrat rozstrzygnął przetargi na modernizacje trzech kolejnych przejść podziemnych. Wyłonieni w przetargu wykonawcy będą mieli 15 miesięcy na przygotowanie projektów oraz wykonanie wszystkich zadań.

Sosnowiec kontynuuje prace, w ramach których, w poprzednich latach wyremontowano blisko ponad połowę przejść podziemnych w mieście. W wyniku tych prac przejścia stały się nie tylko nowoczesne, ale i bezpieczniejsze oraz bardziej funkcjonalne.

Wkrótce, wyremontowane zostaną trzy kolejne przejścia – w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” przy ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińskiej (wykonawcą została firma Eurovia Polska), pod rondem Czesława Uznańskiego przy al. Mireckiego, Starej, Piłsudskiego (wykonawca Silesia Inves) oraz przy parku Sieleckim przy3 Maja i Żeromskiego (wykonawca AMBET).

Wyłonieni w przetargu wykonawcy będą mieli 15 miesięcy na przygotowanie projektów oraz wykonanie wszystkich zadań. Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln złotych. Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie.

Zmodernizowane przejścia posiadać będą wiele udogodnień, wśród nich oznaczenia w języku Braille’a czy system głośników podpięty do miejskiego monitoringu. – Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia.  Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w Parku Sieleckim – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ze względu na zbyt wygórowane finansowo oferty wykonawców, przetargi dotyczące przebudowy dwóch kolejnych przejść podziemnych zostaną powtórzone. Dotyczy to przejścia pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (ul. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego) oraz pod rondem im. Władysława Szpilmana (Piłsudskiego, Sobieskiego, Kilińskiego).

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

 1. Kamery, Kamery, Kamery!
  A szczających zobligować do umycia całego przejścia na kolanach 🐷

  To pod Gierkiem to dobrze, że czeka. Zróbcie jakiś projekt uwzględniający skwer przy starym śladzie 1Maja!
  Przejście bez schodów, jakieś cywilizowane miejsca parkingowe, skwer, fontanna (?), likwidacja górnego zbędnego chodnika, przeniesienie rowerów do poziomu ulicy/zabudowy.
  Niech chociaż 1 przejście uwzględnia miasto/teren

  PS
  Po co było wywalać kasę na schody/zadaszenia przy przejściu Sosnowiec Wysoka (od strony osiedla). Ludzie z poziomu osiedla muszą wejść te 3 metry schodami do góry a potem to samo schodami w dół do przejścia! Projektant za Gierka projektował to zdalnie. Ale, że podczas przebudowy tego nie uwzględniono…

 2. Zrobiono zadaszenia wejść do przejść podziemnych i w związku z tym… schody już nie są naturalnie obmywane deszczem, a z UM nikt przez całe lata nie kwapi się żeby je umyć maszyną. Efekt jest taki, że jak w listopadzie jakiś „miszcz” np. narzyga pod daszkiem na schody, to te rzygowiny z groszkiem i marcheweczkami leżą sobie suche do maja i ptaszki sobie dziobią, ale co to obchodzi Chęcińskiego jak on ma kampanię wyborczą swojej partii matki i zajęty jest klaskaniem Jachirze i Pszoniakowi!!!

 3. W takk dużych przejściach jak „osiemnastopiętrowiec” i „plastry miodu” w każdym mieście wynajmowane są powierzchnie pod drobną działalność. Miasto zarabia, przejście tętni życiem i jest bezpieczniejsze, w Sosnowcu oczywiście nikt na to nie wpadł!

  • No koło Plastra faktycznie przejście w stronę „sralni dla psów” za Sezamem jest co najmniej 2 razy za szerokie w stosunku do ilości psów 😁
   Jeśli nic się nie zanosi miastotwórczego w tym miejscu, to faktycznie lepiej pomyśleć o zabudowaniu 2/3 tego przejścia…
   Tylko jak tam nikt nie chodzi, bo nie ma po co, to nikt nie wyżyje z działalności w tym miejscu 🙄 fryzjer dla psów 🤔 sklep z psim żarciem 🤔

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here