Przebudowa DK94 w Sosnowcu. W piątek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podpisał w Warszawie umowę na dofinansowanie remontu skrzyżowania DK94 z ulicą Długosza. Miasto otrzyma blisko 74 mln zł.

Sosnowiec otrzyma maksymalne dofinansowanie na przeudowę skrzyżowania DK94 z ulicą Długosza, w myśl której pula środków z Centrum Unijnych Projektów Transportowych wzrosła z 23,5 mln do blisko 74 mln zł. Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 89 mln zł.

– Niewielu wierzyło, że uda nam się zdobyć te środki, łącznie z częścią radnych. To nasz ogromny sukces, który nie byłby możliwy bez ogromnego poświęcenia pracowników sosnowieckiego magistratu, za co im serdecznie dziękuję – mówił po podpisaniu umowy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że Centrum Unijnych Projektów Transportowych początkowo przyznało zaledwie 27 procent dofinansowania, czyli 23,5 mln złotych. Ostatecznie Sosnowiec otrzyma maksymalne dofinansowanie do tej ważnej dla mieszkańców inwestycji, czyli 85 procent (prawie 74 mln zł).

Na czym będą polegać prace?

Prace będą polegać na wybudowaniu dwupoziomowego skrzyżowania na styku DK94 i ulicy Długosza.

– Dołem, po jezdniach z obniżonym poziomem, zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a „górą” ruch lokalny. Dzięki temu kierowców, którzy będą poruszać się drogą krajową, już nic nie będzie zatrzymywać, a ruch wreszcie będzie się mógł odbywać bezkolizyjnie – wyjaśnia Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

Miasto ogłosiło już postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej.

– Liczymy, że w maju poznamy nazwę firmy, która będzie miała 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji. Potem ogłosimy przetarg na wykonawstwo robót. Szacujemy, że z końcem 2020 roku zadanie zostanie zrealizowane – dodaje Mateusz Rykała.

Foto: Ministerstwo Rozwoju

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

 1. Fajnie ze udało się zdobyć kasę.
  Teraz rylko zbudować kładkę albo przejście podziemne w rejonie auchan i przejazd przez sosnowiec będzie bezproblemowy.

  • Ale zanim to nastąpi to Zagórze czeka gehenna komunikacyjna.
   No ale żeby było lepiej musi być najpierw gorzej i tylko mam nadzieje że nie zbiegnie się to w czasie z przedłużeniem linii tramwaju nr 15.

   • Na Zagórzu to by się przydała kładka nad Mieroszewskich w okolicach ulicy Pięknej, aby zlikwidować przejście ze światłami oraz druga nad Blachnickiego przy Orionie. Tam też można by było wtedy zlikwidować przejście i światła.

 2. A po co kładki i przejścia koło Auchan ze Środuli. Mamy tyle sklepów na osiedlu, a ceny w Auchan już nie są rewelacyjne, że szkoda na takie inwestycje wydawać pieniądze. Są ważniejsze sprawy do wykonania w Sosnowcu np. komuikacyjne dot. braku dobrych dróg i linii autobusowych , także na oś.min.Środula.

 3. Nooo szacunek dla naszych miejskich włodarzy.
  Za górskiego nic nie robiono.
  Sosnowiec wreszczcie ma porządne władze.
  Oby tak dalej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here