Porębscy urzędnicy opracowali 120-stronnicowy „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Poręba 2020+” oparty o potrzeby i opinie mieszkańców.

Czego w naszym mieście brakuje? Jakie są społeczne potrzeby porębian? To jedne z pytań, jakie zadawano podczas tworzenia programu rewitalizacji miasta Poręba, który został zatwierdzony przez Radę miejską podczas październikowej sesji.

Na 120 stronach uchwały, po przeanalizowaniu potrzeb mieszkańców, ich pragnień i sytuacji życiowej, zapisano wszystkie najważniejsze założenia.

– Dzięki takiemu profesjonalnemu podejściu plan rewitalizacji został opracowany dla mieszkańców i stricte pod ich potrzeby – tłumaczy Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Rewitalizacja miasta

Projekt zakłada m.in. powstanie mieszkań socjalnych dzięki rewitalizacji budynków przy ul. Wojska Polskiego 2 i 8a, uruchomienie inkubatora inicjatyw społecznych i biznesowych, odnowienie zabytkowej wieży pieca hutniczego, gdzie powstanie Porębska Gichta Kultury czy uruchomienie Centrum Usług Społecznych i Strefy Aktywności Seniora.

Ale to nie koniec. Program rewitalizacji miasta zakłada także nowe ścieżki rowerowe, budowa bulwaru Czarnej Przemszy czy Mediateki miejskiej przy ul. Wojska Polskiego. Powstać mają również tzw. Porębskie OSY.

– Chodzi o plenerowe strefy aktywności, które sprzyjają spotkaniom i poprawie kondycji fizycznej – tłumaczą przedstawiciele porębskiego magistratu.

Władze miasta zaznaczają, że nie zapomną również o inwestycjach infrastrukturalnych. Jednym z najważniejszych jest budowa kanalizacji sanitarnej w naszym mieście dodają.

– Liczymy, że skutek będzie taki, że program rewitalizacji sprawdzi się w 100 procentach. Mieszkańcy zyskają to, co w mieście jest im jeszcze potrzebne – podkreśla burmistrz.