Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd na inwestycje w województwie śląskim w ciągu kilku lat przeznaczy ok. 40 mld złotych. Wszystko w ramach Programu dla Śląska.

Program dla Śląska jest jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Śląsk jest uznany w SOR za jeden z kluczowych obszarów interwencji z poziomu krajowego, zmagający się z trudnościami adaptacyjnymi i restrukturyzacyjnymi. Jest to jeden z najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce, jednak ostatnio odnotowuje osłabienie tempa wzrostu i obniżenie jakości życia mieszkańców.

W zaproponowanym przez rząd programie chodzi o przyspieszenie rozwoju województwa, wspomóc proces restrukturyzacji przemysłu oraz doprowadzić do zmiany profilu gospodarczego całego regionu. Ma w tym pomóc zintegrowany zestaw działań inwestycyjnych i miękkich.

– W ciągu kilku lat na Górnym Śląsku i w Zagłębiu zainwestowanych zostanie ok. 40 mld złotych. Nie możemy i nie chcemy zostawić ziemi województwa śląskiego samej sobie – podkreślił Mateusz Morawiecki, premier RP. – To jest wielki wysiłek budżetowy – dodał.

Prace nad przygotowaniem programu trwały kilkanaście miesięcy. Punktem wyjścia do wypracowania celów, działań i identyfikacji najważniejszych przedsięwzięć rozwojowych było Porozumienie na rzecz Zintegrowanej Polityki Rozwoju Województwa Śląskiego, zawierające szereg oddolnie zaproponowanych projektów rozwojowych wynikających ze specyfiki regionalnej.

Program oparty został na sześciu strategicznych celach. Zapowiadają one rozpoczęcie przedsięwzięć w kluczowych dla regionu sektorach. Głównymi założeniami jest innowacyjność i przedsiębiorczość, kapitał ludzki, środowisko, transport, energetyka oraz poprawa warunków rozwojowych.

Na całość składa się, możliwy do realizacji w perspektywie do roku 2020, zintegrowany pakiet odpowiadający na zapotrzebowanie województwa śląskiego z poziomu krajowego.

Co istotne, lista obejmująca w tej chwili siedemdziesiąt przedsięwzięć nie jest zamknięta. – Jest to dokument, który nie zawiera listy życzeń, tylko poprzedzone wewnątrz oraz międzyresortową weryfikacją i uzgodnieniami przedsięwzięcia możliwe do realizacji – dodał Morawiecki.

Wśród istotnych dla mieszkańców zadań znajdą się m.in. te związane ze zwiększaniem adaptacyjności i dostosowaniem do rynku pracy, ograniczeniem niskiej emisji czy inwestycjami drogowymi. W ramach celu dotyczącego poprawy warunków rozwojowych śląskich miast program nawiązuje do utworzonej w ubiegłym roku na podstawie specjalnej ustawy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. fajnie, że busy jeżdżą do Krakowa 🙂
    Ale czy nie dałoby się pociągów uruchomić np z Zawiercia DG, Będzin, S-c Gł, Południowy, Maczki?!
    ponoć Kraków chce tory z Olkusza do Zabierzowa przebijać – może tamtędy w przyszłości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here