„Wojna Światów” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej już 4 listopada na deskach Teatru Zagłębia. Spektakl oparty jest na jednej z najważniejszych powieści science fiction Herberta George’a Wellsa.

Opublikowana ponad sto lat temu „Wojna światów” to historia nagłego ataku Marsjan dążących do całkowitego zniszczenia ludzkiego świata. W ujęciu twórców spektaklu pozwala zadać wciąż aktualne pytania o miejsce człowieka w świecie i opowiedzieć o ludzkiej pysze i przemocy.

– Książka Wellsa jest czymś o wiele więcej niż tylko zgrabną retro-opowieścią, prekursorską wobec niektórych wynalazków technicznych. Czytana dzisiaj zaskakuje perspektywą, którą Wells przyjmuje wobec uświęconego porządku, według którego to człowiek jest najważniejszy w świecie i wszystko dzieje się ze względu na niego. Atak Marsjan stał się dla nas punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na dotkliwie współczesne pytania: do kogo należy ziemia – czy tylko do człowieka, czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny i czy można żyć bez kontaktu, z tym co inne i obce – zapowiada reżyserka Weronika Szczawińska.

Razem z Szczawińską nad „Wojną światów” pracują także Piotr Wawer, aktor i dramaturg, który zajął się adaptacją, dramaturgią i opracowaniem muzycznym spektaklu i Daniel Malone, artysta wizualny, który odpowiada za scenografię i kostiumy.

– Obecnie dominuje takie rozumienie science fiction, które zostało wykształcone w ostatnim półwieczu rozwoju popkultury, związane z pozaziemskimi cywilizacjami, zaawansowaną technologią. Pracując nad Wellsem byłem zainteresowany czymś innym, tym jak nasz świat staje się obcy i tym, co obce w nas samych. Badaniem tego bez użycia futurystycznej estetyki, gadżetów i efektów specjalnych. To znacznie bardziej przerażające – podsumowuje Malone.

W obsadzie spektaklu: Natasza Aleksandrowitch, Michał Bałaga, Ryszarda Bielicka-Celińska, Agnieszka Bieńkowska, Kamil Bochniak, Beata Deutschman i Łukasz Stawarczyk.

„Wojnę światów” w Teatrze Zagłębia będzie można zobaczyć również 5, 10, 11 i 12 listopada oraz 16 i 17 grudnia.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here