Bohaterska postawa pracowników Urzędu Miejskiego w Sosnowcu uratowało mieszkanki miasta, u której doszło do trzykrotnego zatrzymania akcji serca.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 14 listopada w budynku sosnowieckiego magistratu. – Zanim rozpoczęłam swoją zmianę dostrzegłam siedzącą na krześle panią, której zachowanie mnie zaniepokoiło. Gdy do niej podeszłam zorientowałam się, że straciła przytomność – relacjonuje Małgorzata Będkowska, pracownica Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Pracownica zachowała zimną krew i przystąpiła do pomocy kobiecie. – Od razu próbowałam jej pomóc, ale podjęcie akcji ratunkowej w tej pozycji było niemożliwe. Za chwilę z pomocą przyszła jedna z koleżanek, ułożyliśmy panią na podłodze i rozpoczęłam masaż serca. Udało się przywrócić akcję serca, ale za moment ponownie kobieta straciła przytomność. Po raz kolejny zaczęłam masaż, kobieta raz jeszcze zemdlała, a w międzyczasie z pomocą przyszła kolejna z pracownic urzędu, która zmieniła mnie i zaczęła akcję ratunkową od nowa – opisała tamto zdarzenie Będkowska.

Drugą osobą z Urzędu, która podjęła akcję była Agnieszka Kobojek. – Kilka tygodni temu wzięłam udział w kursie pierwszej pomocy zorganizowanym w Urzędzie Miejskim. Uczestnicząc w zajęciach nie spodziewałam się, że tak szybko będę musiała teorię przekuć w praktykę. Cieszę się, że mogłam pomóc tej pani. Zachęcam wszystkich aby wzięli udział w takich szkoleniach i posiedli wiedzę jak w takich sytuacjach należy się zachować. Przecież na miejscu tej kobiety mógł być każdy z nas i zapewne każdy oczekiwałby, że szybko zostanie udzielona mu pomoc – powiedziała pracownica Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM w Sosnowcu.

W akcji ratunkowej, wzięli także udział Stanisława Bąk oraz Andrzej Perek. Później mieszkanką Sosnowca zajęło się Pogotowie Ratunkowe, które przetransportowało pacjentkę do Szpitala Wojewódzkiego nr 5 w Sosnowcu.

– Jestem niezwykle zbudowany postawą naszych pracowników, którzy nie przeszli obojętnie nad całą sytuacją. Dziękuję za bohaterską postawę. Do czasu przyjazdu karateki kobieta cały czas była pod opieką naszych pracowników. To pokazuje, że szkolenia z zakresu pomocy przed medycznej, które organizujemy są potrzebne. Co warte podkreślenia pracownicy sami dopytywali o organizację takich szkoleń w naszym urzędzie. W najbliższym czasie przeszkolimy kolejną grupę osób – podkreśla Grzegorz Frugalski, pełniący funkcję sekretarza miasta.

Za godną do naśladowania postawę cała czwórka została nagrodzona podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here