Pięć samorządów i ogólnopolska fundacja zainaugurowały powstanie szlaku turystyki kajakowej pod hasłem „Rzeka łączy”. Planowana trasa ma liczyć 34 kilometry.

Przedstawiciele władz Sosnowca, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej, Bukowna, Jaworzna i Fundacji Kajakowej Tołhaj-GDK z Iwonicza Zdroju zadeklarowali przystąpienie do realizacji projektu pod nazwą „Rzeka łączy – budowa infrastruktury kajakowej i oznakowanie Białej Przemszy na terenie Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Bukowna, Sosnowca i Jaworzna”.

Przedmiotem współpracy będą inwestycje, modernizacje i budowa szlaków turystycznych. Każda gmina ma odpowiadać za szlak kajakowy na własnym odcinku. Natomiast miasta wspólnie planują organizować wydarzenia, które będą promować walory doliny Białej Przemszy.

– O promocji turystyki kajakowej i wykorzystaniu szans z tym związanych mówi się od kilku lat. Organizacją takich eskapad zaczęły zajmować się osoby związane ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Białej Przemszy. Okazało się, że nie tylko jest to wykonalne, ale przede wszystkim, że taka forma turystyki spotyka się ze sporym zainteresowaniem – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Spływ kajakowy - fot. UM Jaworzno
Spływ kajakowy – fot. UM Jaworzno

Celem projektu jest stworzenie atrakcyjnego turystycznie szlaku kajakowego na Białej Przemszy. Aby to uczynić, strony porozumienia zobowiązały się, że wspólnie i w uzgodnieniu zaprojektowana oraz rozbudowana zostanie niezbędna infrastruktura, służącego jego obsłudze.

Szlak turystyczny musi zostać również dobrze oznaczony, zgodnie w przepisami i zwyczajem. To zadanie, które merytorycznie wesprzeć ma ogólnopolska fundacja Tołhaj-GDK i firma „Kajaki Sławków”. Za oznakowanie odpowiedzialne będą poszczególne jednostki samorządu – każda na obszarze swojej właściwości miejscowej.

Spływ kajakowy - fot. mat. pras.
Spływ kajakowy – fot. mat. pras.

List intencyjny w tej sprawie podpisali zastępca prezydenta Jaworzna Tadeusz Kaczmarek, burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza oraz Prezes Fundacji Kajakowej Tołhaj-GDK Mariusz Sikora.

Oznakowany szlak będzie miał długość 34 kilometrów i będzie trzynastym takim szlakiem w Polsce.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here