Do końca 2018 roku na terenie Parku Gródek oraz Remizy Leśnej „Bucze” w Jaworznie powstanie wielki ogród botaniczny z rzadkimi okazami.

Mieszkańcy Jaworzna będą mogli się chwalić nową atrakcją. W mieście powstanie arboretum, czyli ogród badawczy, w którym hoduje się rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Ogród obejmie Park Gródek, Remizę Leśną „Bucze” oraz zrekultywowane teren byłego wysypiska śmieci i skarpy dawnego wyrobiska Zakładów Dolomitowych (z wyłączeniem Centrum Nurkowania).

Tereny, na których powstanie arboretum - fot. UM Jaworzno
Tereny, na których powstanie arboretum – fot. UM Jaworzno

Atrakcyjny teren

Pierwsze inwestycyjne kroki urzędnicy zrobili już w 2017 roku. Wtedy to wiceprezydent Jaworzna Tadeusz Kaczmarek podpisał list intencyjny z dyrektorem Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie dr Pawłem Kojsem.

Jak podkreślają urzędnicy wybrany na arboretum teren jest niezwykle atrakcyjny pod względem bioróżnorodności oraz rzeźby terenu. – Na jego powierzchni znajduje się las grądowy, kilka siedlisk od muraw kserotermicznych przez śliskołąkowe – wyliczają.

Tereny, na których powstanie arboretum - fot. UM Jaworzno
Tereny, na których powstanie arboretum – fot. UM Jaworzno

Wieża widokowa, ścieżki i altanki na wodzie

Prace nad arboretum trwają już od jakiegoś czasu. – Z parku wywieźliśmy już ponad 30 ton śmieci. Cały czas sukcesywnie porządkujemy te miejsca, staramy się wchodzić w głąb terenu – mówi Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Porządkowana jest też ziemia, a obszar dzielony na tereny łąkowe, gdzie będzie można się położyć i odpocząć. – Na terenie ogrodu znajdują się też murawy kserotermiczne, które są chronione i pielęgnowane przez owieczki z Betlejem. Chcemy tam zbudować wieżę widokową przy łąkach na szczycie. Będziemy chcieli wykonać ścieżki, dodatkowe schody, bramki wjazdowe, wejściowe, wydzielony ruch pieszy, a nawet dodatkowe altanki na wodzie – dodaje Marcin Tosza.

Tereny, na których powstanie arboretum - fot. UM Jaworzno
Tereny, na których powstanie arboretum – fot. UM Jaworzno

„To będzie prawdziwa perełka”

Arboretum będzie miało za zadanie ochraniać i wspierać zachowania różnorodności biologicznych roślin, prowadzić badania naukowe we współpracy z Uniwersytetem Śląskim oraz gromadzić kolekcję roślin.

– Park Gródek staje się jaworznicką perełką do spędzania wolnego czasu i rekreacji. Kolejne inwestycje wzbogacają to urokliwe miejsce. Mamy szansę również na to, by ten park wszedł w dużą rodzinę ogrodów botanicznych, co zwiększy jego atrakcyjność, ale przede wszystkim status przyrodniczy – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here