W Będzinie powstała wodna ścieżka edukacyjna dla dzieci, która ma przybliżać dzieciom proces oczyszczania ścieków, pozwolić zgłębić wiedzę na temat zasobów wodnych, a także sposobów ochrony środowiska w najbliższej okolicy. Ścieżka składa się z dwóch tras.

Celem działań edukacyjnych w będzińskich szkołach jest między innymi promowanie szacunku dla środowiska naturalnego, a w szczególności cennego zasobu, jakim jest woda. W naszym mieście poszerzanie wiedzy uczniów na temat środowiska naturalnego oraz pobudzenie ich motywacji do rozwijania zachowań proekologicznych i racjonalnego korzystania z wód możliwe jest dzięki nowo powstałej ścieżce edukacyjnej „Dzień z życia wody” – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik UM w Będzinie.

Trasa ścieżki ma przybliżyć uczniom proces oczyszczania ścieków i pozwala zgłębić wiedzę na temat zasobów wodnych oraz sposobów ochrony środowiska w najbliższej okolicy. Składa się z dwóch ścieżek: pierwsza z nich opisuje istnienie i ruch wody we wszystkich trzech stanach skupienia.

10 stanowisk opowiada o wodzie w atmosferze i na powierzchni Ziemi. Wyjaśnia jak powstają chmury oraz opady deszczu, śniegu i gradu, jakie są formy wody ciekłej i stałej oraz co to jest lądolód, lodowiec, szron, szadź, gołoledź.

Druga ścieżka edukacyjna – prowadzi przez proces technologiczny oczyszczalni ścieków. Przedstawia proces oczyszczania i pozwala zgłębić wiedzę na temat zasobów wodnych i sposobów ochrony środowiska w najbliższej okolicy.

19 stanowisk zlokalizowanych przy głównych obiektach oczyszczalni, pokazuje, gdzie trafiają ścieki, w jaki sposób są oczyszczane i co się potem z nimi dzieje. Wędrówka ścieżką pomoże zapoznać się z rolą poszczególnych urządzeń w skomplikowanym procesie oczyszczania ścieków.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że to tylko dla dzieci ze szkół. Miałem okazję zwiedzać oczyszczalnię ścieków na granicy Sosnowca i Siemianowic Śląskich. Zapach pamiętam do dziś. Każdy powinien doświadczyć 😉

  2. „Miałem okazję zwiedzać oczyszczalnię ścieków na granicy Sosnowca i Siemianowic Śląskich.”
    Sosnowiec nie graniczy z Siemianowicami oczyszczalnia znajduje sie w mieście Będzin przy granicy miast Sosnowiec-Będzin
    Pozdrawiam:)

    • Sorry, źle się wyraziłem. Lepiej byłoby „oczyszczalnia pomiędzy Sosnowcem, a Siemianowicami” na tzw. Czekaju, który jest częścią Katowic. O tę właśnie mi chodziło, ale co tam, każda śmierdzi tak samo 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here