Już tej wiosny, ponad stuletni park ma szansę odzyskać swój dawny blask i stać się jeszcze atrakcyjniejszym. Jakie zmiany zajdą w Parku Sieleckim?

Park Sielecki powstał najprawdopodobniej w 1835 roku, a więc ma już ponad 180 lat. Niestety, wiele jego miejsc wymaga intensywnej pracy i modernizacji. Szczególnie widoczne jest to w zabytkowej części parku.

Sosnowieccy urzędnicy postanowili poprawić miejski krajobraz od ułożenia nowych alejek, nowych nasadzeń oraz doposażenia strefy odpoczynku. Zapowiadają, że tegoroczne zmiany będą bardzo widoczne.

– W zabytkowej części parku brakowało elementów historycznej estetyki, stąd pojawienie się stylizowanych ławek. Teraz, zgodnie z decyzją konserwatora, również odtworzymy alejki, ale z uwzględnieniem ornamentu z kostki granitowej – mówi I zastępca prezydenta, Mateusz Rykała.

MZUK wymieni ok. 8 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni, a przy alejkach stanie pod 70 nowych słupów oświetleniowych, już w technologii LED. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają na mieszkańców, którzy odwiedzą wiosną park.

Zmiany czekają także nową część parku, bliżej ulicy 3 Maja. Tam przy ławkach pojawi się nowa ozdobna roślinność, a na terenie zielonym ulokowana zostanie strefa odpoczynku – z leżakami i drewnianymi skrzyniami, które będą służyły jako stolik, a w ich środku będzie rosło drzewo.

Warto podkreślić, że metamorfoza sosnowiecku parku zachodzi systematycznie. W ubiegłym roku zdecydowano się na wymianę ławek oraz doposażenie elementów małej architektury. Miasto zamontowało wówczas 120 żeliwno-drewnianych ławek, które mają podkreślić walory wizualno-estetyczne terenu parku, a szczególnie jego zabytkowej części.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. 180 lat to prawie 200 a nie ponad 100. Niby to same ale jak brzmi 🙂
    Alejki z kostki granitowej to super pomysł pod warunkiem, ze nie będą tak spie… jak parking przed urzędem gdzie pomiędzy kamieniami są kilkucentymetrowe szpary (ludzie którzy o kładli powinni dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodu).
    Przydałoby się też zadbać o roślinność, park jest w opłakanym stanie.

  2. W miejscu wyburzeniowe stadionu zimowego przy Zamku Sieleckim powinno się wybudować staw z fontanna na środku lub wysypka dla ptactwa

  3. kostka -pięknie rzeczywiście, niestety rodzicie z małymi dziećmi nie pospacerują…jakiż to odpoczynek dla dziecka – jechać w trzęsącym się wózku…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here