Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej w Czeladzi zostanie usunięty. Nowym patronem ronda zostanie Jurek Bitschan. Zgodę muszą jednak wyrazić radni.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Czeladzi, która odbędzie się w środę (28 lutego) radni debatować będą nad patronem ronda zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Nowopogońskiej, Wiejskiej, Piaskowej, Zwycięstwa i Stanisława Trznadla.

Przypomnijmy, że obecnie znajduje się tam Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej, który zgodnie z ustawą dekomunizacyjną będzie musiał zostać usunięty.

Nowym patronem ronda ma zostać Jurek Bitschan. – Był to młody czeladzianin, który w wieku zaledwie 14 lat zginął we Lwowie, walcząc o wolną Polskę. Pamięć o tym odważnym harcerzu kultywowana jest, między innymi we Lwowie i Krakowie – mówił nam na początku roku Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Na nadanie nazwy Rondo im. Jurka Bitschana zgodę wyraził zarząd powiatu będzińskiego.

Jurek Bitschan - fot. Wikipedia
Jurek Bitschan – fot. Wikipedia

Jurek Bitschan urodził się 29 listopada 1904 roku w Czeladzi (Piaski) jako syn Aleksandry Zagórskiej, działaczki niepodległościowej i Henryka Bitschana – urzędnika administracyjnego kopalni. Po śmierci ojca zamieszkał z matką we Lwowie.

W 1918 roku, czyli w czasie trwania procesu kształtowania się granic odradzającego się państwa polskiego, uczęszczał do IV klasy gimnazjum im. Henryka Jordana. Aktywnie brał udział w życiu szkoły, należał do IX Lwowskiej Drużyny Harcerskiej. Po wybuchu konfliktu polsko-ukraińśkiego niezwłocznie dołączył do walczących w obronie miasta.

Zginął 21 listopada, w pierwszym dniu swojej walki. W II Rzeczpospolitej stawiono go za wzór dla polskiej młodzieży. Śpiewano o nim piosenki, dedykowano mu wiersze.

Jak oceniasz ruchy kadrowe w Zagłębiu Sosnowiec?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. @Droppers. Przed zamieszczeniem komentarza powinno się wypełnić krótki test w celu weryfikacji minimalnego IQ na poziomie 50…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here