W Grodźcu w parku przy ulicy Konopnickiej, z okazji Barbórki stanął pomnik upamiętniający działalność Kopalni Węgla Kamiennego „Grodziec”.

Kulminacyjnym punktem obchodów tegorocznej Barbórki było odsłonięcie pomnika upamiętniającego działalność Kopalni Węgla Kamiennego „Grodziec”. Odsłonięcia dokonał prezydent miasta Łukasz Komoniewski.

Wykonanie pomnika pozwoli na upamiętnienie ponad stuletniej działalności Kopalni Węgla Kamiennego „Grodziec”, z którą nierozerwalnie związana jest historia tej części Będzina.

– Prężnie działająca kopalnia przez 100 lat zapewniała godny byt mieszkańcom Grodźca i okolic oraz przyczyniała się do dynamicznego rozwoju miasta – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Pomnik w postaci autentycznego kopalnianego wózka wraz z inskrypcją, da szansę na zachowanie w pamięci obecnych i przyszłych pokoleń historię kopalni, wiedzy o tradycjach górniczych miasta i regionu, a przede wszystkich o dziejach KWK „Grodziec” i jej wpływie na los wielu będzińskich rodzin.

Pomnik w kształcie kopalnianego wózka znajduje się w parku przy ulicy Marii Konopnickiej.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here