Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o uwzględnienie w rządowym programie walki ze smogiem miast Śląska i Zagłębia.

Apel o uwzględnienie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w rządowym programie termomodernizacyjnym „SMOG STOP” przyjęli na wtorkowej sesji delegaci zgromadzenia metropolii.

– Rządowy program „SMOG STOP”, który aktualnie jest wdrażany, ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce. W założeniach tego programu pominięto jednak miasta i gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – podkreślają autorzy apelu, którzy oczekują podjęcia działań, dzięki którym rządowe wsparcie obejmie całą metropolię.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, rządowy program „SMOG STOP” ma objąć 23 z 33 polskich miast, które znajdują się na liście 50 najbardziej dotkniętych smogiem w Unii Europejskiej, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Program wyklucza jednak miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Niestety rząd pominął najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie, takie jak Kraków, Gliwice, Rybnik, Zabrze czy Sosnowiec i Dąbrowę Górniczą.

– Mimo, że nasz region w ostatnich latach bardzo się zmienił i stereotyp miast Śląska i Zagłębia, zasnutych dymem z wielkich zakładów przemysłowych, jest już nieaktualny, to nadal bardzo poważnym problemem jest tutaj jakość powietrza. Z jednej strony to kwestia rosnącej liczby samochodów, jednak bardzo duży udział w generowaniu smogu ma niska emisja z palenisk domowych. Dlatego naturalnym wydaje się, aby rządowe wsparcie objęło również wszystkie gminy i miasta tworzące metropolię – czytamy w uchwale, która wkrótce trafi do premiera Morawieckiego.

To już kolejny głos w tej sprawie. Wcześniej swój przeciw zgłaszali także m.in. władze Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

W połowie marca, podczas obrad wyjazdowej sesji sejmowej komisji zdrowia poświęconej problemom zanieczyszczenia powietrza w Sosnowcu, wiceminister środowiska Sławomir Mazurek odpowiadał na pytania o wybór kryteriów doboru samorządów mogących uczestniczyć w rządowym programie. – Nie wykluczamy żadnego miasta, to program pilotażowy, który ograniczony jest do kilku miast. To nie jest tak, że jakiekolwiek miasto w Polsce miałoby być wykluczone z całego projektu poprawy jakości powietrza w Polsce – odpowiadał parlamentarzystom.

O stanie powietrza w naszym regionie oraz jego wpływie na zdrowia debatowano również podczas III Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza, który odbył się w Kopalni Kultury w Czeladzi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Piotr Woźny odwołany z funkcji wiceministra. Co z walką ze smogiem?