Była największą gwiazdą polskiego pochodzenia, której udało się podbić Hollywood. Karierę rozpoczęła w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego. Wystawę retrospektywną, ukazującą drogę życiową Poli Negri można podziwiać w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.

„Pola Negri. Legenda kina” to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Aktorka zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w „fabryce snów”. Negri zagrała w 63 filmach, w Polsce tylko w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Wystawa, która jest własnością Muzeum Kinematografii w Łodzi, przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych.

Dzięki zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA m.in.: Deutsche Kinemathek, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures organizatorzy zgromadzili bardzo interesujący materiał, który po raz pierwszy mogą obejrzeć miłośnicy kina z naszego regionu. Warto dodać, że do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri.

Wystawę otwarto w Noc Muzeów w murach Pałacu Mieroszewskich. Była to również okazja do zobaczenia projekcji filmów z tą międzynarodową gwiazdą kina niemego.

– Wystawa zawiera plakaty filmowe, portrety aktorki, gazety z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, na których okładkach znalazła się Negri, a także około 50 plansz ukazujących jej życie – mówi Adam Sygacz, kustosz wystawy z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Ekspozycję będzie można podziwiać do 15 lipca.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here