Pokazy walk, tańca z ogniem i urokliwe ruiny zamku biskupów krakowskich – to wszystko tworzy niezwykły klimat, który już po raz szósty przyciągnął do Siewierza nie tylko rekonstruktorów, ale również tłumy widzów.

W ostatni weekend lipca, na siewierski zamek przyjechało ponad 300 odtwórców historycznych z całego kraju. Zaroiło się od dam, rycerzy i średniowiecznej gawiedzi, z kolei zamkowy dziedziniec wypełniły okrzyki zbrojne, a także szczęk oręża.

Sobota, 29 lipca była głównym dniem turnieju. Na błoniach zamku rycerze toczyli zacięte walki w różnych kategoriach i dyscyplinach. Poza turniejowymi rywalizacjami walk bojowych i łuczniczych, odbył się również turniej tańca dawnego i Bieg Dam, w którym żeńska załoga bractw rycerskich pokonywała tor przeszkód. Natomiast na zamkowym dziedzińcu zorganizowany został koncert muzyki dawnej. Podczas imprezy widzowie mogli również poznać elementy kultury średniowiecza i warsztatu pracy dawnych rzemieślników.

– Późnym, sobotnim popołudniem zamek siewierski po raz kolejny przeżywał wielkie oblężenie, za sprawą inscenizacji bitwy, w której wystąpili nie tylko rycerze, ale i lekka piechota, łucznicy oraz artyleria. Po bitwie publiczność, a przede wszystkim rycerze ponownie wrócili do szranek, gdzie odbyły się widowiskowe walki drużynowe rycerskie, które liczyły po trzech zawodników. Zawodnicy nie szczędzili sobie mocnych ciosów i wszelkich chwytów, które pozwoliłyby powalić przeciwnika na ziemię – mówi Krystian Żelazny, jeden z propagatorów dziedzictwa Księstwa Siewierskiego.

Zwieńczeniem pierwszego dnia turnieju był profesjonalny pokaz tańca z ogniem, wzbogacony o elementy pirotechniki.

Niedziela z kolei była dniem finału turnieju łuczniczego oraz turniejów bojowych.

W ciągu tych dwóch dni można było obejrzeć średniowieczne obozowisko rycerskie i zakosztować dawnych specjałów.

Siewierski Turniej Rycerski to największa tego typu impreza w Polsce. Jego organizatorem jest Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego i władze miasta Siewierz.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here