Jeśli masz dość życia w zasmogowanym województwie, koniecznie podpisz petycję o pilne podjęcie działań antysmogowych w całym województwie śląskim – zachęcają aktywiści, którzy przygotowali petycję.

Do 6 lutego br. trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Każdy z nas może zaapelować o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych. Zagłębie i całe województwo śląskie bez smogu jest możliwe! Wystarczy 30 sekund na podpisanie petycji.

Uchwała ma objąć obszar całego regionu. Od 1 września 2017 roku na obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Uchwała ta jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Obecnie aż 14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w województwie śląskim, w tym w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.

– To nasz region jest najbardziej dotknięty problemem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. To nasze miasta królują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. To w naszych miastach w ostatnim czasie odnotowano rekordowe stężenia pyłu zawieszonego. Odwołane zajęcia w przedszkolach i szkołach, czy alarmy smogowe wzywające nas do pozostania w domach nie rozwiążą problemu. Czas na realne działania na rzecz czystego powietrza! – apelują aktywiści.

Przypomnijmy, że na początku miesiąca projekt uchwały antysmogowej dla naszego regionu przyjął zarząd województwa śląskiego.

Proponowana przez Zarząd Województwa uchwała stanowi w dużej części rozwiązanie tego problemu. Doprowadzi ona do likwidacji trujących kotłów i zastąpienia ich źródłami ciepła bardziej przyjaznymi powietrzu. – Z tego też powodu, postulujemy przyspieszenie wdrożenia uchwały, tak aby wszystkie kotły pozaklasowe, tzw. „kopciuchy”, zostały wycofane z użycia do 1 stycznia 2022 roku – podkreślają twórcy petycji.

Petycję podpisało już ponad 3 500 osób. Jeżeli chcecie dołączyć do tego grona kliknijcie TUTAJ.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Smog w Sosnowcu, przyczyną jest totalna głupota masowe wycinanie drzew liściastych lipy brzozy, dęby włoskie i inne, masowo robi to miasto, czy spółdzielnie mieszkaniowe, wydział ochrony środowiska urzędu miasta to ćiało zupełnie źle spełnia swoje zadania jest niekompetentne, inna przyczyna to nadmierna ilość starych samochodów, dawniej ludzie palili w piecach węglem, i takie groźne zjawiska niewystępowały. Radni i władze miasta zupełnie bagatelizują ten groźny problem i przymykają oczy zajmując się sprawami mniej istotnymi.

  2. Dzis wybralem sie na cmentarz na Mireckiego uliczka od strony THMu to co sie wydobywalo z jednego z kominow naprzeciwko cmentarza przypominalo dym z krematorium

  3. palenie opon samochodowych w jednym z warsztatów na mireckiego to norma – nie wieże że straz miejska która przejeżdża tamtedy nigdy nie zauważyła potwornego dymu i zapachu –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here