1 lipca ogłoszono wyniki organizowanego przez Klub Gaja plebiscytu na Drzewo Roku. Smutni Bracia z Sosnowca zajęły trzecie miejsce.

W wielkim finale znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 80 zgłoszeń z całej Polski. Sosnowiec reprezentowały dwa buki rosnące na Cmentarzu Czterech Wyzwań przy ulicy Smutnej. Zwyciężyła ponad 150-letnia Lipa z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, zdobywając 15 346 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 14 902 głosy uzyskała Sosna Falenicka z Warszawy, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. Jako trzeci na podium stanęli Smutni Bracia z sumą 4043 głosów.

– Chciałbym podziękować każdemu kto zagłosował, udostępniał i wspierał mnie w tym plebiscycie. Olbrzymią nobilitacją jest dla mnie także wsparcie prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego i pracowników Urzędu Miasta, którzy poparli moją kandydaturę oraz przygotowali materiały promocyjne. Bardzo pozytywnie odbieram także gest burmistrza Wojkowic, który zachęcał swoich mieszkańców do głosowania na Smutnych Braci. Pokazuje to, że nasze drzewa stały się bohaterami zarówno naszego miasta, jak i całego regionu. Po raz pierwszy w historii Sosnowca, znaleźliśmy się w finale i od razu stanęliśmy na podium. Co ciekawe, uzyskany przez nas wynik jest tak dobry, że pozwoliłby nam stanąć na podium w 9 z 10 dotychczasowych edycji, a 3 mielibyśmy szansę wygrać – mówi Przemysław Bartos, który zgłosił Smutnych Braci do plebiscytu Drzewo Roku.

Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca - fot. mat. prywatne
Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca – fot. mat. prywatne

Smutni Bracia to uznane za pomniki przyrody dwa olbrzymie drzewa z gatunku buk zwyczajny w odmianie „pendula”. Ich wiek szacowany jest na 186-195 lat. Mają 15 metrów wysokości, a ich obwody to 206 i 216 cm. Drzewa znajdują się na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Sosnowcu. W ich cieniu swoje grobowce mają postaci ważne dla historii Sosnowca: Dietlowie i Meyerholdowie.

– Te potężne i malownicze drzewa o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu, stanowią przepiękny element kompozycyjny i historyczny miejsca, w którym przyszło im rosnąć. Były świadkami wielu wydarzeń historycznych: od czasów zaborów, po ustanowienie Sosnowca miastem, a na przemianach społeczno-ekonomicznych współczesnej Polski kończąc – opisuje Przemysław Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca.

Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku propaguje postawy szacunku dla przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 9 października w Warszawie podczas inauguracji 18. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Tegoroczny zwycięzca – Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej – w lutym 2021 będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.