Fala wakacyjnych upałów, która wkrótce do nas nadciągnie skłania do zadania pytania o możliwość dojazdu nad kompleks rekreacyjnych zbiorników pociągiem. Spragnieni ochłody mieszkańcy regionu wkrótce będą mieli taką możliwość.

PKP Polskie Linie Kolejowe, w związku z zainteresowaniem przewoźnika – Kolei Śląskich, uruchomieniem na okres wakacyjny, podjęły działania, mające na celu przystosowanie nie użytkowanych peronów tego przystanku do obsługi podróżnych. Przystanek osobowy Dąbrowa Górnicza Pogoria znajduje się na trasie Katowice – Zawiercie na odcinku Dąbrowa Górnicza Gołonóg – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

W dniu 30 marca rozstrzygnięto przetarg na naprawę powierzchni peronowej wraz z zabudową małej architektury oraz dostosowanie drogi dojścia do przystanku osobowego Dąbrowa Górnicza Pogoria. Spośród trzech złożonych ofert, wybrano najkorzystniejszą z nich. Za prace warte ponad 200 tys. odpowiedzialna będzie firma Birex z Częstochowy.

– Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w drugiej połowie kwietnia a zakończenie prac do 30 maja 2017 r. Zakres prac obejmuje budowę przejścia w poziomie szyn (kat. E ), które zapewni drogę dojścia do peronu nr 2. Ponadto zostaną zabudowane nowe pochylnie z przejścia do peronów, dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz pochylnia dla pieszych, prowadząca z drogi publicznej do przejścia – mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Dodatkowo na podróżnych czekać będą wyremontowane, na długości 100 metrów, perony nr 1 i nr 2. Będzie to możliwe poprzez regulację istniejącej już nawierzchni z płyt chodnikowych. Przystanek Dąbrowa Górnicza Pogoria zostanie wyposażony w system zapowiedzi megafonowych oraz małą architekturę (ławki, kosze oraz gabloty informacyjne na rozkłady jazdy) oraz będzie oznakowany.

Obsługa pociągów pasażerskich na przystanku osobowym Dąbrowa Górnicza Pogoria uruchomiona będzie w okresie od 11 czerwca do 30 sierpnia.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Mowa chyba o starej Pogorii, a na zdjęciu nowa. Przydała by sie stacja w Gołonogu, ale na wysokosci Urzędu Miasta -blisko do urzędu i na Pogorie III.

    • Jesteś szalony delikatnie mówiąc. Pomysły takie były. Naszczescie je odrzucono. Do Pogori 3 będzie autobus ? pod samą plaże. Więc daruj my sobie kolejne perony.

  2. Kiedyś była linia kolejowa z Ząbkowic, obok Pogorii I przez Piekło dalej pomiędzy Pogorią III i IV w kierunku Łagiszy i dalej przez Wojkowice aż do Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. Istniała wtedy stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza Piekło, a następny przystanek pasażerski był na Łagiszy. Niestety pociągi kursujące tamtędy okazały się niedochodowe i wstrzymano ich kursowanie. Tory kolejowe dalej istnieją, jeżdżą tamtędy pociągi towarowe, ale już tylko z Ząbkowic do Wojkowic, dalej tory między Wojkowicami i Piekarami Śląskimi zostały rozebrane wraz z mostem na Brynicy.

    Jeżeli chodzi o odnowienie stacji Pogoria, cóż w sezonie letnim może faktycznie się przydać. Podobna stacja kolejowa przydałaby się w Jaworznie w pobliżu Sosiny.

  3. Ale odkrycie Ameryki! Jak napisano poniżej: zdjęcie III, przystanek na „jedynce”, gdzie był od wieków. Wybudowany przez „zatęchłą komunę” w „lepszych czasach” popadł w ruinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here