26 lutego, w Sosnowcu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy będą mieli do pokonania 1963 metrów, taki dystans symbolizuje datę schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

W tegoroczną, piątą już edycję biegu śladem „Wilków” zaangażowało się kilka tysięcy organizatorów z 200 miast w Polsce i kilkunastu za granicą. Długość trasy biegowej jest obligatoryjna dla wszystkich miast organizatorów. Jest to bieg na 1963 metry – co upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego. Sierżanta Józef Franczak, pseudonim „Lalek” skutecznie wymykał się obławom przez 18 lat po zakończeniu wojny.

Tegoroczny bieg „tropem wilczym” w Sosnowcu rozpocznie się o godz. 12:00. Zawodnicy wystartują z ulicy 3 Maja, przy skrzyżowaniu z ulicą Małachowskiego. W zawodach obowiązuje limit zgłoszeń – 350 osób i decyduje kolejność. Opłata startowa wynosi 10 złotych.

Rejestracji, można dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do 21 lutego lub osobiście w biurze zawodów (w budynku Urzędu Miejskiego pokój nr 221) 26 lutego w godz. od 9:00 do 11:30.

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

 

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here