W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej pobiegną w największym w Polsce biegu pamięci. Uczestnicy tegorocznej edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” będą mieli do pokonania 1963 m – taki dystans symbolizuje datę schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

W tegoroczną, szóstą już edycję biegu śladem „Wilków” zaangażowało się kilka tysięcy organizatorów z kilkuset miast w Polsce i kilkunastu za granicą. Długość trasy biegowej jest obligatoryjna dla wszystkich miast organizatorów. Jest to bieg na 1963 metry – co upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego. Sierżanta Józef Franczak, pseudonim „Lalek” skutecznie wymykał się obławom przez 18 lat po zakończeniu wojny. Również w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej 4 marca pobiegną tropem wilczym.

W Dąbrowie Górniczej będzie to trzecia edycja, a druga organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

– Trasa, podobnie jak w poprzednim roku, przebiegać będzie główną aleją Parku Hallera, na dystansie 1963 m. Bieg rozpocznie się o godzinie 12:00, natomiast rejestracja uczestników przewidziana jest o godz. 10:30. Jako organizator lokalny zachęcamy do udziału w tej edycji biegu – mówi Piotr Chałuda z Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Jak zapowiadają organizatorzy, potwierdzeniem uczestnictwa jest dokonanie wpłaty na konto TPDG kwoty 25 zł, a także przesłanie maila z danymi kontaktowymi (imię i nazwisko uczestnika lub uczestników, rok urodzenia, nr telefonu) na adres biuro@tpdg.pl.
Osoby niepełnoletnie muszą przedstawić zgodę rodzica lub opiekuna prawnego, którą należy dostarczyć do biura zawodów w dniu imprezy. Liczba uczestników jest ograniczona do 200. Decyduje kolejność.

– Wszyscy, którzy wezmą udział w biegu otrzymają medale i koszulki – dodaje Piotr Chałuda.

Z kolei tegoroczny bieg „tropem wilczym” w Sosnowcu rozpocznie się o godz. 11:00. Zawodnicy wystartują z placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu przy alei Zwycięstwa 20. W zawodach obowiązuje limit zgłoszeń – 400 osób i decyduje kolejność. Opłata startowa wynosi 10 złotych.

Rejestracji, można dokonywać za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do 1 marca lub osobiście w biurze zawodów (w budynku Urzędu Miejskiego) 4 marca w godzinach od 9:00 do 10:30 (jedynie w przypadku, gdy zgłoszenia internetowe nie osiągną limitu uczestników).

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here