Już w najbliższą niedzielę, 1 września w sosnowieckim parku Sieleckim odbędzie się piknik militarny. Tego dnia uczczone będą osoby, które zginęły w trakcie II wojny światowej.

1 września 2019 przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia, w parku staną dwie dioramy. Pierwsza będzie prezentowała okres września 1939 roku, a w jej skład wejdzie polski czołg zwiadowczy TKS, ckm browning, wystawa sprzętu wojskowego, wiata obozowa i pancernicy z okresu II RP. W drugiej stanie armata polowa ZIS-3, będzie także m.in. wystawa sprzętu i uzbrojenia wojskowego, namioty techniczne, ckm maxim i wiele innych.

Nie zabraknie szpitala polowego (wraz z wyposażeniem) oraz stanowiska kuchni polowej z okres II wojny światowej. Wśród atrakcji będą też eksponaty muzealne oraz pojazdy wojskowe, m.in. transporter opancerzony Skot, UAZ, Nysa, Audi DWK Munga, Dodge WC52 czy Jeep Wiilys.

Piknik w parku Sieleckim potrwa od godziny 10 do 18. Wcześniej jednak upamiętnione zostaną osoby, które zginęły w trakcie II wojny światowej. O godz. 10.00 na cmentarzu przy ul. Smutnej odbędą się oficjalne uroczystości. Miejscem centralnym będzie grób zbiorowy wojenny rozstrzelanych przez hitlerowców 4-6 września 1939.

Dzień wcześniej, 31 sierpnia odbędzie się spacer historyczny po mieście – Przeciw nawale 1939 Historia Batalionu Obrony Narodowej „Sosnowiec”. Uczestnicy spotkają się o godz. 10.00 przy ul. Hanki Ordonówny 23 (za sklepem Kaufland, obok starych domów kolejowych).

– W przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wspólnie wyruszymy w przeszłość i przejdziemy ulicami Sosnowca odnajdując miejsca związane z Wojskiem Polskim z okresu międzywojennego. Poznamy historię Batalionu Obrony Narodowej „Sosnowiec”, a także zagłębiowskiego 11 pułku piechoty i 23 pułku artylerii lekkiej. Dowiemy się o historii walk z Niemcami, które we wrześniu 1939 roku toczyli żołnierze z Zagłębia Dąbrowskiego i dlaczego możemy być dumni z „chłopaków z Sosnowca”. Ochotnicy będą mogli „symbolicznie” zgłosić się do oddziałów Obrony Narodowej i wziąć udział w zajęciach z musztry wojskowej oraz przymierzyć elementy żołnierskiego wyposażenia. Zobaczymy też sprzęt, umundurowanie i repliki broniw jaką wyposażeni byli żołnierze Wojska Polskiego w 1939 roku – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here