Już w najbliższą niedzielę, 13 maja w sosnowieckim Parku Sieleckim odbędzie się Piknik militarny. Będą pojazdy militarne, broń oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Atrakcji nie zabraknie.

13 maja z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Parku Sieleckim w Sosnowcu odbędzie się Piknik Militarny, impreza która już na stałe wpisała się w kalendarz miejskich imprez. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane m.in.: wozy bojowe, czołg, moździerze, armaty, karabiny, grupy rekonstrukcyjne.

– W tym roku chcemy mocno zaakcentować także okrągłą datę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza wcześniej już prezentowanymi pojazdami wojskowymi takimi jak ciężarówki wojskowe, transportery opancerzone itp. pragniemy pokazać też historie trochę wcześniejszą – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W trakcie imprezy mieszkańcy będą mogli zobaczyć przekrój sprzętu wojskowego używanego zarówno podczas I i II wojny światowej, jak i po wojnie, przez wojsko polskie oraz przedstawicieli armii amerykańskiej i niemieckiej.

– Odwiedzający będą mogli zobaczyć wojska z okresu I wojny światowej, z każdej ze stron biorących udział w tym konflikcie. Nie zabraknie także legionistów , będących podwalinami odtwarzającego się po latach zaborów – Wojska Polskiego. Zaprezentowane będą unikatowe pojazdy, uzbrojenie i wyposażenie z tamtych lat. Z pewnością będzie to duża lekcja historii i patriotyzmu dla wszystkich odwiedzających imprezę – wylicza Arkadiusz Chęciński.

Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć wiele ciekawych dioram historycznych prezentujących wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy z różnych epok historycznych. Dużą atrakcją będą z pewnością prezentacje wojsk z okresu I Wojny Światowej. Będzie można zobaczyć oryginalne uzbrojenie i wyposażenie , a także dotknąć eksponatów z tego okresu na stanowisku Zagłębiowskiego Muzeum Militariów Dragon.

Małą niespodzianką będzie także rekonstrukcja rozbrajania prusaków w 1918 roku i ogłoszenie odzyskania niepodległości przez Polskę po latach zaborów. Będzie można także zobaczyć pokaz artyleryjski, w wykonaniu armii austro – węgierskiej. Obsługa działa jest wiernym odtworzeniem obrządku według oryginalnych instrukcji wojskowych z epoki. Nie zabraknie także pojazdów z czasów bardziej współczesnych.

Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 10.00. O godz. 15.00 rozpocznie się występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej pod batutą Sebastiana Jandy. Na terenie imprezy będzie można skosztować pysznej grochówki z kuchni polowej, oraz odbyć przejażdżkę po okolicy – wybranym wojskowym pojazdem. Impreza potrwa do godz. 18:00.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here