Już niebawem pierwszy z koncertów w ramach festiwalu ZagłębieWood

0
235

Już 16 października pierwsze z muzycznych wydarzeń tegorocznego Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood. Na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia usłyszymy polsko-ukraiński zespół Dagadana.

Październik to w Dąbrowie Górniczej czas kultury, i to w najlepszym wydaniu. Przez cały miesiące dębowe miasto, już po raz siódmy, będzie ważnym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych w województwie śląskim.

Spektakle teatralne – m.in. „Scenariusz dla trzech aktorów” (z Janem Peszkiem, Andrzejem i Mikołajem Grabowskimi), koncerty muzyczne, spotkania autorskie i podróżnicze, wystawy oraz seanse filmowe – to wszystko składać się będzie na tegoroczną edycję ZagłębieWood.

16 października o godz. 19:00 odbędzie się pierwsze z muzycznych wydarzeń tegorocznego Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood. Na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia usłyszymy polsko-ukraiński zespół Dagadana.

Grupę tworzą znakomici muzycy z Polski i Ukrainy biorący udział w wielu projektach muzycznych w kraju i za granicą. Artyści inspiracji szukają w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu Meridian 68.

Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Meridian 68 był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii – album roku. Płyta została także najwyżej ocenionym polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016, czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie.

W zestawieniu Transglobal World Music Charts, wśród 100 najlepszych płyt, zespół uplasował się na 68 pozycji. Meridian 68 będzie wydany również w Chinach i w Niemczech. Od momentu powstania, zespół zagrał około 400 koncertów w kraju i za granicą (Austria, Brazylia, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania).

Z kolei 18 października, czyli 2 dni po koncercie odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu Dagadana. Świat bez granic.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here