Przestrzeń przed stacją kolejową w Ząbkowicach zmieniła się w pierwsze w mieście centrum przesiadkowe.

Zmiany w rejonie dworca PKP w Ząbkowicach rozpoczęły się w zeszłym roku. Po kilku miesiącach oddano do użytku tunel, który połączył dworcowe perony oraz dwie części tej dzielnicy, oddzielone linią kolejową. Przebudowę wartą ponad 8 mln zł zrealizowały PKP, a miasto dołożyło do inwestycji 3,1 mln zł.

Otwarcie tunelu pod torami w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach - fot. Dariusz Nowak
Otwarcie tunelu pod torami w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach – fot. Dariusz Nowak

Po oddaniu inwestycji władze Dąbrowy Górniczej rozpoczęły przygotowania do budowy centrum przesiadkowego. Na początku roku w przetargu wyłoniono wykonawcę inwestycji. Została nim Eurovia, która wyceniła swoje prace na 3,2 mln zł.

Centrum przesiadkowe jest już gotowe. Dzięki inwestycji powstały nowe miejsca postojowe dla samochodów, chodnik i droga rowerowa wzdłuż ul. Dworcowej, strefa taxi, parking rowerowy i przystanek autobusowy. Wkrótce będą dojeżdżać tam autobusy, które teraz zatrzymują się przy ul. Armii Krajowej.

Nowe centrum przesiadkowe w Ząbkowicach - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Nowe centrum przesiadkowe w Ząbkowicach – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Centrum przesiadkowe jest miejscem, w którym wygodnie można przesiąść się z auta na autobus albo pociąg. Piesi i rowerzyści mogą dotrzeć tam z obu stron dzielnicy rozdzielonej torami, bo od początku roku łączy je bezpieczny tunel podziemny – wyjaśnia Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta.

Inwestycje w Ząbkowicach są częścią szerszych przedsięwzięć w mieście związanych z przebudową układu drogowego m.in. w rejonie dworców w centrum Dąbrowy Górniczej i Gołonogu.

Nowe centrum przesiadkowe w Ząbkowicach - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Nowe centrum przesiadkowe w Ząbkowicach – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  • W przyszłości na pociąg do Krakowa 🤞
   na ten sam co z centrum przesiadkowego Maczki 😎

   PS
   Tak samo, na ten sam pociąg dałoby się zrobić Południowy w S-cu👍👍👍
   trasa Ząbkowice –> Południowy –> Maczki –> Szczakowa – Kraków

  • Pociągi były również na linii D.G.Ząbkowice-Bolesław-Bukowno-Olkusz czy do Brzezin Śląskich przez Łagiszę. Niemniej teraz realne jest stworzenie połączeń do Krakowa czy relacja do Tychów (był 1 taki pociąg niedawno – aktualnie jeździ z Zawiercia). Mogą też jeździć pociągi pośpieszne do Tarnowa,Rzeszowa i Przemyśla i na północ Bydgoszcz, Toruń, Gdańsk.

   • Ja rozumiem, że można się przesiadać z pociągu na pociąg, ale do tego to raczej potrzeba nowego dworca z otwartymi kasami, informacją kolejową, poczekalnią, toaletami i jakimś sklepem, a tutaj zbudowano parking? drogę rowerową? Z samochodu na pociąg mam się przesiadać?

 1. Ale dworzec to jakaś patologia. Żeby w XXI wieku nie było gdzie kupić biletu, poczekalni czy pomieszczeń użytkowo-handlowych. Wstyd dla Dąbrowy.Udają metropolię a cywilizacyjnie stoją za mniejszymi miejscowościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here