Sosnowiecki MOPS i Komenda Miejska Policji od kilku lat realizują pionierski w skali całego kraju projekt „Patrol przyjazny dziecku”. – Chcemy zapewnić bezpieczeństwo oraz pomoc dzieciom – zapewniają inicjatorzy przedsięwzięcia.

„Patrol przyjazny dziecku” realizowany jest od 2016 roku. To wyjątkowy projekt w skali kraju, który chroni najsłabszych członków naszego społeczeństwa, czyli dzieci. – Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz pomocy dzieciom i osobom dotkniętym przemocą poprzez powołanie i wdrożenie systemu „Patrol przyjazny dziecku”. W patrolu uczestniczą dwie osoby – pracownik socjalny i funkcjonariusz policji. Patrol porusza się radiowozem Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, posiada niezbędne wyposażenie. W skład wyposażenia patrolu wchodzi: telefon, fotelik samochodowy, urządzenie do badania stanu trzeźwości, kredki, kolorowanki, lizaki, misie czy gadżety przykuwające uwagę dziecka – wyjaśnia Agnieszka Sekunda, koordynator projektu.

Po trzech latach działalności projektu udało się wiele osiągnąć. Spadek przestępczości związanej z przemocą w rodzinie spadł ze 112 w 2016 roku do 55 w 2018 roku. W tym roku również widoczna jest tendencja spadkowa.

– Ważnym aspektem jest to, że monitorowane rodziny mają świadomość, że w każdej chwili mogą być odwiedzane przez patrol. Dzięki temu udało się pomóc wielu rodzinom – dodaje Marek Kopczacki, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Monitoring i profilaktyka

Pracownicy MOPS-u monitorują sytuacje rodzin. Spotykają się z nimi, udzielają im porad, a także przekazują wszystkie niezbędne informacje ofiarom i sprawcom przemocy oraz osobom mającym problem z uzależnieniem. Rozmowy z osobami najbliższymi dziecku maja doprowadzić do zmiany ich zachowań, w tym emocjonalnych w różnych sytuacjach życiowych, a także modelować prawidłowe reakcje. Prowadzenie trzeźwego stylu życia i bez przemocy ma zaś sprzyjać budowaniu atmosfery zaufania, zaowocować chęcią zmiany postaw czy wspólnego spędzania czasu z własnym dzieckiem. Profilaktyka obejmuje spotkania z uczniami i nauczycielami w szkołach.

– W tym okresie naszego działania zanotowano trzy telefony od dzieci z prośbą o interwencje. Co ważne, każda z interwencji okazała się zasadna – mówi Marek Kopczacki.

Interwencja

Patrol jest wzywany w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka (np. pozostawienia go bez odpowiedniej opieki w domu lub poza nim, gdy jest ofiarą lub świadkiem przemocy, gdy znajdzie się w sytuacji zagrażającej jego zdrowiu lub życiu np. libacji alkoholowej, kłótni rodziców). – „Patrol przyjazny dziecku” w momencie otrzymania od dyżurnego jednostki informacji, że zagrożone jest dobro dziecka, udaje się do miejsca zgłoszenia. Na miejscu pracownik socjalny podejmie stosowne czynności skierowane względem dziecka, jak i pozostałych osób doznających np. przemocy. Z kolei funkcjonariusz policji zajmuje się przede wszystkim osobą sprawiającą problemy. Przy wykonywaniu jakichkolwiek działań, zarówno pracownik socjalny, jak i funkcjonariusz policji ściśle ze sobą współpracują, mając na względzie przede wszystkim dobro dziecka – podkreśla Marek Kopczacki.

Patrol w przypadku interwencji może liczyć na pomoc straży miejskiej, która dysponuje fotelikami dla dzieci i może je przewieźć wraz z wyznaczonym i przygotowanym do tego typu działań pracownikiem MOPS-u do rodzinny zastępczej pełniącej rolę pogotowia rodzinnego. – W kwestii dalszych losów dziecka decyzję podejmuje sędzia, który pełni całodobowy dyżur, co pozwala na zabezpieczenie dalszych działań pod względem prawnym – dodaje Kopczacki.

Programem „Patrol przyjazny dziecku” interesują się także policjanci z innych krajów. W 2017 roku w Sosnowcu gościli policjanci z Mołdawii.