Kilkunastu posłów, senatorów i włodarzy miast podpisało deklarację współpracy w ramach grupy parlamentarno-samorządowej Zagłębia Dąbrowskiego. Chcą wspólnie – ponad podziałami – działać na rzecz naszego regionu.

Parlamentarzyści i samorządowcy spotkali się w poniedziałek, 3 lutego, w Muzeum Sosnowca, aby rozmawiać o współpracy na rzecz regionu. – Jest wiele spraw, które wymagają prac na ministerialnych szczeblach. To drogi (w szczególności S1 przy strefie przemysłowej oraz skrzyżowanie DK94 z ul. Piłsudskiego w Będzinie i ul. Wiejską w Czeladzi), komunikacja (kolej metropolitalna), smog, śmieci (szczególnie w kontekście rosnących kosztów). Dlatego zaprosiliśmy do nas parlamentarzystów wszystkich opcji. Niestety, jedna z nich zaproszenia nie przyjęła, ale nadal uważam, że wspólnie, ponad partyjnymi szyldami, możemy zrobić więcej. Nadal będę ich namawiał do współpracy – powiedział Arkadiusz Chęciński, pomysłodawca powołania grupy.

Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec
Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec

Posłowie i senatorowie obecni w Sosnowcu zapewnili, że chcą utworzenia zespołu parlamentarnego ds. Zagłębia Dąbrowskiego. – Deklarujemy wolę współpracy w ramach grupy parlamentarno-samorządowej Zagłębia Dąbrowskiego, polegającej na połączeniu sił i wspólnym działaniu na rzecz regionu zagłębiowskiego. W oparciu o wszelkie dostępne narzędzia formalne, organizacyjne i prawne będziemy inicjować, propagować, wzmacniać i wspierać wszelkie działania służące mieszkańcom naszego regionu. Będziemy podejmować inicjatywy mające na celu wsparcie kluczowych inwestycji oraz wspólnie rozwiązywać istotne problemy Zagłębia Dąbrowskiego – czytamy w podpisanej deklaracji.

Polityka Zagłębia, Arkadiusz Chęciński, Posłowie z Zagłębia, Parlamentarzyści z Zagłębia, Kazimierz Karolczak, GZM, Łukasz Komoniewski, Zespół parlamentarny ds. Zagłębia Dąbrowskiego, Zagłębie Dąbrowskie zespół parlamentarny, grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego, Sosnowiec, Muzeum Sosnowiec
Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec

Jak wyjaśniają samorządowcy, grupa parlamentarno-samorządowa ma spotykać się raz na kwartał. – Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami. Wspólnie możemy zdziałać więcej, bo przecież sprawy naszego regionu dotyczą nas wszystkich. Tu nie ma miejsca na uprawianie polityki – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

Z prezydentem Sosnowca zgadza się Łukasz Komoniewski. – Jako samorządowcy każdego dnia rozwiązujemy problemy naszych mieszkańców. Wiele z nich należy jednak rozwiązać na poziomie centralnym i wierzę, że parlamentarzyści pomogą nam w wielu kwestiach. Wspólnie będziemy walczyć o sprawy naszego regionu, bo problemy mieszkańców nie mają przecież barw politycznych – mówi prezydent Będzina.

Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec
Grupa parlamentarno-samorządowa Zagłębia Dąbrowskiego – fot. Paweł Leśniak/UM Sosnowiec

– Bardzo liczę na tę inicjatywę. Do tej pory, obserwując politykę regionalną, w przeciwieństwie do innych regionów, brakowało nam takiej współpracy parlamentarzystów z samorządowcami. Jak się okazuje trzeba zadbać o swoje interesy, by móc przekonać parlamentarzystów z innych regionów naszego kraju do pochylenia się nad problemami naszych mieszkańców – powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na poniedziałkowym spotkaniu, prócz zagłębiowskich samorządowców, obecni byli również posłowie: Włodzimierz Czarzasty i Rafał Adamczyk z Lewicy oraz Barbara Dolniak i Mateusz Bochenek z Koalicji Obywatelskiej, a także senatorki Beata Małecka-Libera i Joanna Sekuła z KO. Zabrakło posła Wojciecha Saługi (KO) oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – Ewy Malik, Waldemara Andzela, Roberta Warwasa i Danuty Nowickiej.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. No bez PIS to małe znaczenie ma w sumie – 0 wsparcia w ministerstwach itp
  Ale błysnęłaby reprezentacja PIS załatwiając te 2 skrzyżowania!!!!
  P Malik coś chyba nic nie może…

 2. Polityk mówiący by nie uprawiać polityki… proponuje na troszku do Toszku albo na chybcika do Rybnika

  • Tonący brzytwy się chwyta to cały zakłamany chęciński, PIS mu pokazuje co może razem ze swoją kolacją. Brawo PIS!

 3. Gdyby oblewani pomyjami przez Prezydenta Chęcińskiego przedstawiciele PiS przybyli,zapewne to całe towarzystwo by się rozpierzchło pozostawiając Czarzastego który wcześniej nie wiedział gdzie jest Sosnowiec. Smród własnych pomyj najbardziej obrzydliwy.

 4. Pierwsi rękę do współpracy wiele razy wyciągali przedstawiciele PiS, przykładów z ostatnich 5 lat jest wiele, przypomnę tylko jeden sprzed chyba 4 lat, gdy zakłócano sygnał TVP, któreś z ministerstw zwróciło się z wnioskiem o informację w jaki sposób w poszczególnych gminach odbierany jest sygnał telewizyjny, a dla Chęcińskiego to były „jaja”.
  https://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/1,93867,21148271,sluzby-wojewody-prosza-miasta-o-kontrole-odbioru-tvp-info.html
  Z nim już nikt poważny nie powinien rozmawiać!!!

 5. Beble-beble a ul.3Maja nadal częściowo nieprzejezdna od wielu miesięcy. Wkrótce może i tramwaj 15tka nie dojdzie do Zagórza. Rusz się Pan Prezydencie Chęciński.

 6. Tak się zastanawiam: po co NAM wyborcom taki zespół. Co on DLA NAS może zrobić. W dodatku za NASZE pieniądze. Przecież sejm, senat, rząd itd. muszą nas ograbić z NASZYCH pieniędzy, aby móc komuś rozdać.
  Dlatego proszę, aby ten zespół wytłumaczył nam, WYBORCOM, po co on jest i z czego NAS chce ograbić.

 7. Widać że po tych 5 latach chęciński się zużył i jest całkowicie niestrawny. O braku pomysłów na rozwój to każdy rozgarnięty wiedział, tylko że kadencja za długa i aż strach pomyśleć co z tego miasta zostanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here