Ponad 42 hektary milowickiego Parku Tysiąclecia przejdą rewitalizację. Po Parku Fusińskiego i Egzotarium to kolejna inwestycja miasta w tereny rekreacyjne.

Historia parku, który powstał w miejscu dawnego folwarku, sięga 1912 roku, wtedy nadano mu imię Księcia Józefa Poniatowskiego. Lata jego świetności przypadły na okres międzywojenny, kiedy opiekę nad parkiem sprawowała kopalnia „Wiktor” (później „Milowice”).

Park posiadał ciekawą infrastrukturę rekreacyjną, a parkowe bramy zamykał na noc zatrudniony tam stróż. W czasie II wojny światowej park został bardzo zniszczony. Wprawdzie po wojnie został odrestaurowany, a w latach sześćdziesiątych nawet ogrodzony, lecz do dawnej świetności już nie powrócił. Z biegiem lat, w wyniku braku opieki park zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany.

Cała powierzchnia nosi liczne ślady poprzedniego zagospodarowania, jednocześnie jest to teren cenny przyrodniczo, stanowiący zieloną ostoję w silnie zurbanizowanym regionie – chętnie odwiedzaną przez mieszkańców. Teraz przejdzie gruntowną metamorfozę.

CZYTAJ TAKŻE: Czeska firma przebuduje sosnowiecki Park Fusińskiego

Co się zmieni? W ramach rewitalizacji planowane są nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych. Stopniowo wymieniany będzie drzewostan, w sumie nasadzonych zostanie ponad 11 tysięcy drzew w tym dąb szypułkowy, lipę drobnolistną, buk zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor i modrzew europejski. Zrewitalizowany zostanie również staw, tzw. Rów Kalny.

– W parku powstaną dwie piękne ścieżki edukacyjne. Dłuższa, mająca prawie 1,5 km, będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, będzie służyć dzieciom i zostanie nazwana „Ścieżką Leśnych Przeżyć”. Wzdłuż niej powstaną budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt. Powstanie również oświetlenie, mała architektura i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia będzie kosztowało ok. 6 mln złotych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowieckie Egzotarium przejdzie prawdziwą metamorfozę. Powstanie tu Centrum Edukacji Ekologicznej

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

 1. Ale od kiedy start? Już był przetarg?
  Szwendając się po tym dzikim lesie nie zauważyłem nigdy śladów parku.
  Jedyne ślady to po torowiskach kopalnianych

 2. I to było całe szczeście dla parku i jego wielbicieli, że był zapomniany, zapomniany przez włodarzy miasta. Niestety już i tam pakują swoje brudne łapska.
  I po co? Żeby kostką wyłożyć? Asfaltem zalać? Po co to ruszać?
  Z naturalnych i dzikich miejsc został już chyba tylko Las Zagórski.

 3. Bo jak ktoś ma zabetonowany mózg to przecież nic innowacyjnego przyjaznego przyrodzie i mieszkańcom nie wymyśli a przy dyktaturze to tylko beton z hasłami kruszenia betonu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here