Trwa montaż ekologicznych ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie gminy Psary. To jedna z inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza.

W Psarach montowana jest kompletna instalacja fotowoltaiczna obejmujące takie elementy jak: panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, inwertery, rozdzielnicę elektryczną, połączenia elektryczne i komunikacyjne. Pracami zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Eltrix Wielgus Robert.

Instalacje zamontowane będą na budynku urzędu gminy, przedszkola w Sarnowie oraz na trzech szkołach podstawowych w: Sarnowie, Dąbiu i w Psarach.

– Moc instalacji dostosowana została do potrzeb poszczególnych instytucji oraz do wielkości dachów budynków, w których się one znajdują. Obecnie przeprowadzane są prace na budynku urzędu gminy, następnie montaż odbędzie się na budynku przedszkola w Sarnowie – mówią przedstawiciele Urzędu Gminy Psary.

Tegoroczna inwestycja warta jest 377 210 zł z czego 320 628 zł jest dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. To jednak nie koniec działań, jakie przewidziała gmina.

W przyszłym roku ogniwa fotowoltaiczne zostaną także zamontowane na kolejnych czterech budynkach użyteczności publicznej, a będą to: szkoły podstawowe w Gródkowie i Strzyżowicach, przedszkole w Strzyżowicach oraz budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Gródkowie.

Samorząd gminy Psary pozyskał także na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie 314 330 zł, a całkowita wartość tego projektu wynosi według kosztorysu inwestorskiego 405 308,83 zł. Projekt zostanie zrealizowany w 2018 roku.

Montaż ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności jest jednym z szeregu inwestycji, które realizowane są na terenie gminy Psary w celu poprawy jakości powietrza poprzez redukcję szkodliwych substancji emitowanych z konwencjonalnych źródeł energii.

W 2018 roku wielu mieszkańców gminy skorzysta z programu „Przeciwdziałania  niskiej  emisji poprzez wymianę źródeł ciepła i budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na terenie gminy Psary”.

Dzięki realizacji tego programu mieszkańcy będą mogli wymienić kotły węglowe na gazowe lub na biomasę oraz dodatkowo uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Maksymalna wartość dotacji na mieszkańca w tym projekcie wynosi 42 500 zł, a łącznie w latach 2017-2019 gmina wyda na ten cel ponad 2,2 mln zł, z czego 85 proc. stanowić będzie unijna dotacja.

Jak oceniasz pomysł wspólnego biletu metropolitalnego?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here