Jeden z mieszkańców Dąbrowy Górniczej, który w swoim domowym piecu spalał odpady, musi zapłacić karę w wysokości ponad czterech tysięcy złotych. To pierwszy tego typu wyrok, który zapadł w mieście.

Wydany w tej sprawie wyrok jest prawomocny i skierowany do wykonalności. To pierwsze, ale wydaję się, że nie ostatnie obciążenie finansowe wobec mieszkańca Starej Dąbrowy, bowiem w kolejce na rozstrzygnięcie i uprawomocnienie czekają kolejne sprawy za zanieczyszczanie przez niego środowiska.

– Nie ukrywam, że z mieszkańcem Starej Dąbrowy mieliśmy spory problem. Jeszcze w minionym sezonie grzewczym spalał w domowym piecu rzeczy niedozwolone, w tym stare ramy okienne i płyty paździerzowe. W ten sposób jego piec emitował do atmosfery szkodliwe substancje. Przeciwko właścicielowi posesji skierowaliśmy do sądu trzy wnioski. Jeden z nich już skutkował prawomocnym wyrokiem sądowym. Kolejne zostaną niebawem rozstrzygnięte – mówi Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Komendant dodaje również, że wyrok ten jest dowodem tego, że spalanie niedozwolonych odpadów w przydomowych piecach jest nieopłacalne.

– Każdorazowo kara za spalanie odpadów może wynieść 5 tysięcy złotych, a za takie pieniądze można kupić solidny opał, więc tak naprawdę palenie byle czym nie popłaca – podsumowuje komendant Romanek.

W obecnym sezonie grzewczym strażnicy miejscy już patrolują dzielnice i w uzasadnionych przypadkach pobierają do analizy popiół z kopcących pieców. Miasto ma podpisaną umowę z certyfikowanym laboratorium, które bada próbki zebrane przez strażników miejskich. Wyniki tych badań są dla sądu wiążące i stanowią dowód w sprawie przeciwko osobie zanieczyszczającej środowisko.

– Podejrzenia dotyczące spalania odpadów bądź palenia materiałów do tego nieprzeznaczonych można zgłaszać Straży Miejskiej całodobowo pod telefonicznymi numerami 986 lub 32 262 44 10 – informuje dąbrowski magistrat.

Skomentuj przez Facebook

26 KOMENTARZE

 1. Pamiętajcie ! Śmieci dzielą się na palne i niepalne, natomiast palne dzielą się na palne w dzień i palne w nocy. kto się nie zastosuje tego czeka mandat od Straszy Miejskiej. W końcu wiadomo że skoro całą normę na zanieczyszczenia wykorzystują hindusi z Atcelor mital, to Polak u siebie w kraju może spalać jedynie rosyjski gaz. Wónglem nie można, drewnem nie można bo jaśniepańswu śmierdzi… A jednorazowe talerzyki na grilla są ok. Bo to przecież nie pochodne węglowodorów… 🙂 Hipokryzja x 10^666

 2. Palenie węglem to IXX wiek. Spalanie śmieci i odpadów to powolne mordowanie wszystkich dokoła. Zero tolerancji dla prymitywów. Niektórzy jednak dalej są psełdo patriotami…

 3. Jak ktoś pali śmieci to wątpię żeby go było stać na węgiel. Czyli nie ma kasy nie ma węgla więc tymbardziej nie będzie dana osobę stać na zapłacenie mandatu. Nie zapłaci mandatu któregoś z kolei pójdzie do więzienia a tam sucho palić nie trza a i jeść dadzą. Czy tak czy tak wszytko na minus

 4. Oj byś się zdziwił kto pali śmieciami – również ludzie zamożni. Częściowo wynika to z przyzwyczajenia „bo u nas zawsze się tak robiło”. Mieszkam na wsi pod Krakowem i wdzę szambo wylewane do rowu własnie z tych ładnych, wypasionych domów.

 5. A elektrocieplownie i huty na slasku w nocy …popatrzcie jak wali czarny dym…oszczedzaja na filtrach ..bo taki jeden kosztuje w ch…j kasy to by im sie nie oplacalo…normy sa ludzie przymykaja oczy i gitara a chlop niech placi bo glupi

 6. a czy ktoś zapytał czy tego gościa stać na opał ? może dlatego że rzad zabiera mu 83% jego dochodów w podatkach , nakładając jeden z najwyższych podatków na pracę na świecie plus jeden z największych podatków na energetykę – tego gościa po prostu nie stać na to żeby kupić tak wysoko opodatkowany węgiel , czy jeszcze bardziej opodatkowany olej opałowy czy gaz. Czy lepiej żeby rozchorował się z zimna i za leczenie płacili wszyscy podatnicy ? a może lepiej żeby zamarzł na śmierć ? Smog w Krakowie — czy nie sądzicie że każda babuszka mieszkająca na 3 piętrze kamienicy uwielbia kupować tak wysoko opodatkowany węgiel i wnosić go na 3 pietro w tym wieku ? czy nie wolała by włączyć guzik na ogrzewanie gazowe lub elektryczne ale nie stać ją na to bo rząd zabierał jej przez całe życie 83% jej dodchodów a teraz tak wysoko opodatkował wszystko że po prostu nie stać ją na nic innego jak węgiel i odpady – żeby nie zamarznąć.
  problem nie tkwi w mentalności ludzi którzy palą śmieci – tylko w rządzie który za dużo zabiera ludziom a potem za im zabrane pieniądzę walczy z nim samym . Nie bronię tego kolesia – bo nie znam sprawy – moze akurat robił to celowo – a jest bogaty – nie wiem –ale wiem że większość ludzi nie stać na czyste źródła ogrzewania bo rząd za dużo pieniędzy zabiera im w podatkach .

  • Wierz mi, niestety w duzej mierze problem tkwi w polskiej mentalnosci. Mam wiele sasiadow, ktorzy regularnie spalaja smieci, a biedni nie sa. Przejdz sie po lesie -ludzie wciaz wywoza smieci, choc mogliby za darmo je oddac! Jezeli nawet kogos na ogrzewanie domu nie stac, to nie moze to usprawiedliwiac do palenia smieci. Poza tym zgadzam sie, ze podatki, czy ceny pradu sa zbyt wysokie.

 7. Tylko w Polsce płaci się podatki? Wszędzie na świecie się płaci, jedne z najwyższych w Skandynawii i tam jakoś nikt śmieciami w piecach nie pali. To jest zwykła mentalność ludzka. Po co ma wynosić śmieci, skoro opakowanie po jogurcie, margarynie i butelkę PET może sobie spalić.

 8. Najpierw niech rząd da ludziom zarobić na tyle żeby było stać na życie a dopiero niech daje mandaty pierdolone ciecie ze straży miejskiej sami chuje pala odpadami jak bym takiego skurwysyna dorwał a może będzie okazja 😤 co innego spalać śmieci ale drzewo to chuj ich powinno interesować kurwa 50 lat każdy palił czym popadło i nie było zanieczyszczeń a teraz się do wszystkiego przypierdalają chuje z rządu…

 9. Nie pierdol głupot może i podatki wysokie ale kasy zarobią na tyle że ich stać za paleniem śmieciami nie jestem ale gość palił drzewem chuj że gorszego sortu może na inne go nie stać

 10. Komendant w Dąbrowie to niech się weźmie za robotę i pilnuje tych swoich pierdolonych sługusów bo jak do mnie przyjadą to im ryje obijemy i skończy się opierdalanie za nasze pieniądze kurwy zajebane ta Dąbrowa to już całkiem na psy spada…

 11. Wojkowice – na pierwszy rzut oka piękna okolica. Tymczasem w lasku nad Brynicą niedaleko centrum miasta jakaś firemka pana zdzicha lub innego wieśka zwozi i wyrzuca byle gdzie stare opony, a potem meneliki je palą by wyjąć z nich druty, kopcąc przy tym jak diabli. Straż pożarna wyjeżdża do gaszenia pożaru średnio kilka razy w tygodniu, co także kosztuje niemało. Tym się nikt nie przejmuje, wszyscy mają wszystko w D, południowa część miasta to już jedno wielkie i dzikie składowisko poremontowego gruzu, opon i popiołu z ich spalenia. W biały dzień wjeżdża sobie tam wielka ciężarówa wypchana stertą popiołu ze spalonych opon i wywala to na terenach, którymi miasto się chwali jako „obszar leśny”. Takimi śmieciowymi bandytami powinien się zająć sam rząd, wyznaczając gigantyczne kary np. po 10-20 tysięcy zł! Zyskałoby na tym nie tylko czystsze środowisko ale i budżet miast. A w DG się przejmują jakimś gostkiem, który spali sobie w piecu małą płytkę z mebli.

  • Chociaż swoją drogą, któryś z pań/panów redaktorów Twojego Zagłębia mógłby się ruszyć w tamte okolice i zrobić „materiał” zamiast za biureczkiem przeglądać internet w poszukiwaniu wiadomości o miastach Zagłębia.

  • Władze miasta mają wszystko gdzieś, lokalny komisariat także rozkłada ręce, sprawa została więc już kilkukrotnie zgłoszona na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wraz ze zdjęciami. Oby zainteresował się tym ktoś wyżej.

 12. No dobrze dostał bo spalał 4000zł. Ale latem pisali o hucie z dg właśnie za przekroczną emisję i wyłączone filtry huta dostała mandat 300 zł. No to bez jaj ten truciciel truje całe zagłębie nie tylko dg i dostaje 300 zł mandatu. A jakiś kolo dostaje 4000zł. Dla prywatnej osoby to są koszta a dla huty to śmiech taki mandat to może codziennie dostawać (300zł) I tak wyjdzie taniej niż przestrzeganie norm i włączanie filtrów. Brawo dla władz. Sprawiedliwość musi być ale tyło dla tych co mają kasę. Zreszta jak chcesz coś zrobić nielegalnego ty ogarnięty prawnik i zrobisz to zgodnie z prawem bo zawsze jest jakaś furtka. Szkoda dalej pisać po bym po was pojechał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here